Jarmark wrocław

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Jarmark Bożonarodzeniowy będzie ekologiczny! Wrocław szuka nowego organizatora! [AUDIO]

2020-02-11 14:03

​Bez foliówek, plastikowych sztućców, grillów opalanych drewnem - Wrocławskie jarmarki bożonarodzeniowy i świętojański będą ekologiczne - to warunek dla organizatora wydarzenia, na którego miasto ogłosiło konkurs. Miasto jednak znów na jarmarku nie zarobi. Cały zysk zgarnia prywatny operator. Magistrat uważa, że to dobry układ, bo miasto nie ponosi kosztów organizacji.

Magistrat ogłosił konkurs na operatora Jarmarku Bożonarodzeniowego w latach 2020-2022. W jego warunkach znalazły się wymóg postawienia koszy na odpady segregowane, zakaz używania plastikowych sztućców oraz ograniczenie palenia opałem stałym w piecach i wędzarniach na rzecz grilli elektrycznych i gazowych.

Wrocław jest jedynym miastem w Polsce, które nie zarabia na jarmarku bożonarodzeniowym - zauważają aktywiści. Cały zysk zgarnia prywatny operator. Magistrat uważa, że to dobry układ, bo miasto nie ponosi kosztów organizacji.

- Organizator zobowiązuje się do organizacji wszelkich wydarzeń kulturalnych, dostarczenia wody, prądu, zachowania porządku czy kwestii promocji - mówi Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miasta.

Inaczej patrzy na to Paweł Cymbor z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego, który uważa, że wydarzenie takiej rangi nie powinno być "charytatywne." Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy jest w dwunastce najpiękniejszych w Europie.

- Restauratorzy ponoszą opłaty za wystawianie ogródków letnich, ich takie opłaty nie moga ominąć, ale prywatna firmę, która organizuje jarmark już tak? - apeluje Paweł Cybor - Niestety, nasz apel o to, by miasto nie udostępniało prywatnej firmie samego serca miasta, czyli Rynku, całkowicie za darmo, nie spotkał się z aprobatą prezydenta Wrocławia. Bezpośredni zysk z organizacji jarmarków w trzech kolejnych sezonach znów w całości trafi do prywatnego organizatora - dodaje.

Nowy organizator będzie miał przed sobą nowe zobowiązania.

Miasto kładzie nacisk na proekologiczny wymiar imprezy. W warunkach konkursu zastrzeżono, że wystawcy nie mogą korzystać z bezpłatnych foliówek, a do pakowania towaru wykorzystywać wyłącznie papier, papierowe torby albo inne biodegradowalne tworzywa.

Podobne zasady dotyczą jednorazowych naczyń. Kubki, talerze, sztućce, słomki mogą być tylko z papieru, drewna lub tworzyw biodegradowalnych. Dopuszczalne są także ceramiczne naczynia wielokrotnego użytku.

Nowe, proekologiczne zasady dotyczą obejmują przygotowanie dań na stoiskach kulinarnych. Podczas Jarmarku można korzystać wyłącznie z grilli elektrycznych lub gazowych (nie dotyczy to kominków z tradycyjnym procesem wypieku np. podpłomyków, w tych przypadkach drewno stosowane do opalania musi spełniać normy określone prawem).

Na Rynku, placu Solnym oraz na części ulic Oławskiej i Świdnickiej ma stanąć co najmniej 70 stanowisk. Oferty można zgłaszać do 24 lutego, ich otwarcie nastąpi 28 lutego. Na początku marca zostanie podpisana umowa.

Posłuchaj więcej na temat konkursu na koncepcje jarmarku: