Etapy odmrażania gospodarki. Kiedy otworzą sklepy, restauracje, fryzjera i salony kosmetyczne?

2020-04-22 10:16
Etapy łagodzenia obostrzeń
Autor: Pixabay.com

Etapy odmrażania gospodarki - jakie są, kiedy otworzą sklepy, restauracje, kawiarnie, fryzjera, salony kosmetyczne, salony tatuażu? Jak rząd będzie odmrażał gospodarkę? Czy znane są daty otwarcia poszczególnych sektorów usługowych? Kiedy kolejny etap łagodzenia obostrzeń? Sprawdźcie.

W ostatnich dniach wicepremier Jadwiga Emilewicz przyznała, że termin uruchomienia drugiego etapu odmrażania gospodarki może przypadać już na najbliższy piątek. To właśnie wtedy ma nastąpić ewaluacja dokonanych ostatnio zmian. Przypomnijmy, otwarto już parki i lasy, można także iść na cmentarze, a pogrzeby odbywają w obecności nie 5, a 50 osób. Czy jednak stopniowe odmrażanie gospodarki nie sprawi, że wirus uderzy ze zdwojoną siłą? Tego wciąż nie wiadomo, a rząd zostawia sobie furtkę, by w każdej chwili na nowo przykręcić kurek.

Etapy odmrażania gospodarki. Co już jest otwarte? Zmiany od 20 kwietnia

Przypomnijmy zatem, co już udało się zrealizować. Dodajmy, że dotychczasowe zmiany nie mają istotnego wpływu na gospodarkę, dotyczą bowiem raczej życia społecznego.

 • otwarte parki
 • otwarte lasy
 • większa liczba osób w sklepie
 • większa liczba osób w czasie uroczystości
 • otwarte cmentarze

Kolejne etapy łagodzenia obostrzeń mogą mieć dużo bardziej znaczący wpływ na gospodarkę. Jak twierdził minister Łukasz Szumowski, gospodarka nie można zatrzymać się na tak długo, bo w takim wypadku ludzie zaczęliby umierać na inne choroby, a to dlatego, że - jak tłumaczył - medycyna jest ściśle powiązana z gospodarką.

Etapy odmrażania gospodarki. Drugi etap: otwarcie hoteli, sklepów budowlanych w weekendy, bibliotek i muzeów

Gospodarka stopniowo zacznie ruszać, a to ze względu na możliwość otwarcia hoteli, hosteli i innych miejsc noclegowych. Zgodnie z zapowiedziami rządu, czynne w weekendy będą mogły także być także sklepy budowlane. Ten etap łagodzenia obostrzeń nie pozwoli nam jeszcze na powrót do normalności, bo gospodarka w dużej mierze opiera się na sektorze usługowym, a ten cały czas stoi.

Co będzie otwarte w drugim etapie odmrażania gospodarki?

 • hotele, hostele, schroniska, miejsca noclegowe
 • sklepy budowlane także w weekendy
 • biblioteki
 • muzea
 • galerie sztuki

Kiedy ten etap odmrażania gospodarki nastąpi? Niewykluczone, że dopiero w połowie maja. Odstępy pomiędzy kolejnymi etapami mogą wynosić już nie tydzień, a nawet dwa albo trzy tygodnie - to zależy od tempa rozprzestrzeniania się wirusa.

Etapy odmrażania gospodarki. Trzeci etap: otwarcie sklepów fryzjera, salonów kosmetycznych, restauracji i kawiarni

To właśnie na ten etap odmrażania gospodarki czekają przedsiębiorcy. Chodzi praktycznie o dużą część sektoru usługowego, a więc o salony fryzjerskie, kosmetyczne, restauracje i kawiarnie, jak również o sektor gastronomiczny. Niewykluczone, że także i te zmiany będą odbywać się w nowym reżimie sanitarnym, co zapowiadają sami przedsiębiorcy.

Co otworzą w trzecim etapie odmrażania gospodarki?

 • salony fryzjerskie
 • salony kosmetyczne
 • restauracje
 • kawiarnie

Dodajmy, że obecnie przedsiębiorcy działający w tych sektorach, a więc np. restauratorzy, są w bardzo trudnej sytuacji. Przedstawiciele gastronomii próbują się ratować serwowaniem dań na wynos, ale tu pojawia się kolejny problem: opór klientów i obawy, czy wszystkie warunki higieniczne zostają zachowane. Nie zawsze pomagają zapewnienia restauratorów, że tak jest. Restauratorzy próbują też innych rozwiązań, część z nich przekształciła swoje lokale w lokale gastronomiczne z funkcją delikatesów. I tak np. we wrocławskiej Szynkarni można zamówić delikatesowe produkty, takie jak pieczywo, masło, sery, wędliny, kiełbasy, chrzany, konfitury i inne.

Dodatkową zmianą, która zostanie wprowadzona w tym etapie odmrażania gospodarki, będzie umożliwienie organizowania wydarzeń sportowych. Ale uwaga: bez publiczności.

Kiedy ten etap nastąpi? Na pewno nie wcześniej niż pod koniec maja (przy założeniu, że kolejne etapy będą realizowane w dwutygodniowym odstępie czasu).

Etapy odmrażania gospodarki. Czwarty etap: otwarcie siłowni, klubów fitness, salonów masażu

Najbardziej ucierpi sektor, w którym działają właściciele miejsc rekreacji, siłowni, klubów fitness. Dodajmy, że wiele z nich zamknęło się we Wrocławiu z uwagi na dobro, zdrowie i bezpieczeństwo swoich klientów jeszcze przed ostatecznym zakazem działalności tych miejsc. Tak było w przypadku wrocławskiego aquaparku czy siłowni, basenu i lodowiska należących do Wrocławskiego Centrum Spartan. Kiedy otworzą siłownie i kluby fitness? Najwcześniej 22 maja (przy założeniu, że odstępy między poszczególnymi etapami będą dwutygodniowe). To i tak bardzo optymistyczny scenariusz.

Dodatkowo wtedy mają zostać otwarte teatry i kina, ale uwaga - w nowym reżimie sanitarnym. Może to oznaczać, że nie będą mogły być wypełnione całe sale kinowe, będziemy siadać co drugie albo i nawet trzecie miejsce. Oprócz tego sale będą musiały być regularnie dezynfekowanie - i tu znowu: niewykluczone, że nawet po każdym seansie czy spektaklu. To na pewno oznacza straty dla kin i teatrów, ponieważ nie będzie można sprzedać wszystkich biletów - tak jak to było możliwe przed pandemią. Jednakże zdrowie ludzi pozostaje najważniejsze.

Co otworzą w czwartym etapie odmrażania gospodarki?

 • siłownie
 • kluby fitness
 • salony masażu
 • teatry (w nowym reżimie sanitarnym)
 • kina (w nowym reżimie sanitarnym)

Nowa rzeczywistość z pewnością będzie trudna, ale - jak zapowiedział minister Szumowski - nawet do czasu wynalezienia szczepionki będziemy musieli w niej pozostać. Tak samo do czasu wynalezienia szczepionki będziemy musieli nosić maseczki w miejscach publicznych.

Oznacza to, że nawet kiedy otworzą fryzjera, salony kosmetyczne, kina i teatry, to będziemy musieli w tych miejscach przebywać w maseczkach. Trudniej wyobrazić sobie to w restauracjach i kawiarniach, dlatego niewykluczone, że one również będą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym, a liczba osób w takich miejscach będzie mocno ograniczenia.

Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

I chociaż maseczki nie chronią nas przed koronawirusem, to mogą jednak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się - mowa tu o pacjentach bezobjawowych, którzy nie wiedzą, że są chorzy, ale poprzez kichnięcie czy kaszlnięcie w miejscu publicznym mogą sprawić, że zarażą się inne, bardziej podatne na wirusa osoby. To właśnie dlatego, kiedy otworzą sklepy, fryzjera czy salony kosmetyczne, będziemy musieli pojawiać się w nich w maseczkach.

Prof. Simon o maseczkach

Kolejne szczegółowe informacje rządu na temat etapów odmrażania gospodarki oraz zasad obowiązujących w miejscach publicznych poznamy najprawdopodobniej w najbliższy piątek, a więc już 24 kwietnia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE