Dolnośląskie. Zapasy jodku potasu są we wszystkich gminach. Zostaną użyte, jeśli będzie to konieczne

i

Autor: PAP/Michał Zieliński

Dolnośląskie. Zapasy jodku potasu są we wszystkich gminach. Zostaną użyte, jeśli będzie to konieczne

2022-10-05 12:43

Zapasy jodku potasu dotarły już do wszystkich dolnośląskich gmin – poinformował w poniedziałek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Dodał, że każda z gmin będzie w razie konieczności dokonywać dystrybucji tego związku wśród ludności.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił, że w ostatnich dniach napływają dobre informacje z frontu wojny w Ukrainie. "Obserwujemy postęp wojsk ukraińskich; tym niemiej informacje dochodzące ze strony rosyjskie budzą nasz niepokój. Obserwujemy zjawiska niepokojące – Nord Stream 2, barbarzyńskie ataki Rosjan na krytyczną infrastrukturę cywilną w Ukrainie. To stawia pod znakiem zapytanie to, jak Rosjanie będą zachowywać się w stosunku do reaktorów atomowych w elektrowniach w Ukrainie" – mówił Obremski.

Dodał, że po doświadczeniach z Czarnobylem, znane są metody mogące ograniczyć negatywne skutki przemieszczania się chmury radioaktywnej w przypadku ataków na elektrownie jądrowe.

"Z Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych otrzymaliśmy do naszych magazynów kilka milionów dawek jodku potasu. On później został redystrybuowany do Powiatowych Komendy PSP, a w piątek wszystkie gminy otrzymały swój przydział jodku potasu" – mówił wojewoda. Dodał, że każda z gmin będzie w razie konieczności dokonywać dystrybucji tego związku wśród ludności. "Redystrybucja będzie przebiegać, jeśli będzie konieczna, a mam nadzieje, że nie, w sposób najbardziej uproszczony. Ludzie zostaną poinformowani kto ma przyjąć, w jakich dawkach i kiedy jodek potasu" – tłumaczył wojewoda.

Czytaj także: Tragiczny wypadek w kamieniołomie na Dolnym Śląsku. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez kamień

Rewolucyjne zmiany w przepisach dla pieszych. Mało kto o nich wie

Jechała 20 km pod prąd na A4! Dostała dwa tysiące złotych mandatu

Profesor Marek Bolanowski, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, podkreślił, że w momencie awarii reaktora atomowego do atmosfery uwolniony zostanie m.in. izotop jodu. "Izotop, który znajdzie się w powietrzu może przedostać się do organizmu człowieka drogą kropelkową z wdychanym powietrzem, bądź droga pokarmową – na przykład przez skażoną wodę" – tłumaczył profesor.

Dodał, że izotop jodu w organizmie człowieka wychwytywany jest przez tarczycę, co może odprowadzić od rozwoju nowotworu tego organu. "To ryzyko jest tym większe im młodszy jest człowiek (…) zakłada się, że u osób po 60. roku życia rak tarczycy nie rozwinie się, dlatego przyjmowanie jodku potasu zalecane jest młodszym osobom" – mówił profesor.

Raport Walczaka - Wojciech Konończuk