Czesław Niemen

i

Autor: Archiwum Grażyny Rutowskiej, Narodowe Archiwum Cyfrowe, CC BY-SA 4.0, wikipedia.org Czesław Niemen

Czesław Niemen będzie patronem wrocławskiego skweru

2021-04-28 15:50

Skwer przy ulicy Bogusławskiego, nieopodal Dworca Głównego PKP i Teatru Muzycznego Capitol, ma nosić nazwę Czesława Niemena. Ruszyły konsultacje projektu uchwały w tej sprawie. Ostateczna decyzja o utworzeniu skweru Niemena będzie należała później do radnych miejskich. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Do konsultacji Rady Miejskiej trafił już projekt uchwały w sprawie nadania skwerowi imienia Czesława Niemena. Nazwą wybitnego wokalisty ma zostać nazwany zieleniec u zbiegu ulic Bogusławskiego i Stawowej. W pobliżu znajduje się Teatr Muzyczny Capitol oraz skwer Wojciecha Młynarskiego.

– Wybór miejsca dla skweru jest uzasadniony ze względu na bliską odległość Teatru Capitol oraz skweru Wojciecha Młynarskiego – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Zgodnie z przepisami do 3 maja propozycja ta jest konsultowana z mieszkańcami, później ma zostać poddana pod głosowanie rady miejskiej.

TREŚĆ UZASADNIENIA UCHWAŁY UHONOROWANIA NIEMENA WE WROCŁAWIU: 

Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki (1939-2004) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy, autor tekstów piosenek. Jeden z najważniejszych twórców muzyki w Polsce. W młodości śpiewał w chórze kościelnym. W latach 1953-1954 był uczniem szkoły muzycznej w Grodnie. Po przesiedleniu na tereny zachodniej Polski w 1958 r. rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku. W 1962 r. wziął udział w Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Do 1967 r. był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie". Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V festiwalu w Opolu. Za piosenkę "Dziwny jest ten świat" został uhonorowany nagrodą specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji. Komponował muzykę rockową i jazzową. Był prekursorem big-beatu. Tworzył także muzykę teatralną i filmową, między innymi do filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy. W swoich utworach wykorzystywał teksty Cypriana Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Oprócz muzyki Niemen tworzył też prace plastyczne. Czesław Niemen był wielokrotnie wyróżniany. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia Prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji. Od 1964 do 1980 r., był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych "Jazz" i "Non Stop". W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszechczasów w plebiscycie "Polityki". Wybór miejsca dla skweru jest uzasadniony ze względu na bliską odległość Teatru Capitol oraz skweru Wojciecha Młynarskiego.

Raport z anteny 27.04, godz.10

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE