Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce odbyła się 18 maja 2025 roku. Tuż po zakończeniu głosowania, o godzinie 21 poznaliśmy pierwsze rozstrzygnięcia. Zgodnie z wynikami exit poll, zwycięstwo w pierwszej turze odniósł Rafał Trzaskowski, z wynikiem 30,8 procent. W drugiej turze zmierzy się z Karolem Nawrockim, który według pierwszych sondaży, uplasował się tuż za jego plecami. Uzyskał 29,1 procent głosów.
Na wstępne wyniki wyborów Polsce zareagowały zagraniczne media. Jakie komentarze pojawiły się po głosowaniu i co zagranica mówi o wyborach na prezydenta RP?
Wybory prezydenckie 2025 w Polsce. Reakcje zagranicznej prasy
Równocześnie z wyborami w Polsce, w niedzielę odbywały się także wybory w Rumunii i Portugalii. Rumuni również wybierali prezydenta, a w Portugalii wybierano przedstawicieli parlamentu. Wybory w tych trzech krajach przyciągnęły szczególną uwagę zagranicznej prasy.
The Guardian relacjonuje, że wybory w Polsce, Rumunii i Portugalii mają kluczowe znaczenie dla przyszłości narodowej i regionalnej. Według brytyjskiego portalu, kandydaci skrajnej prawicy i radykalnej prawicy przekroczyli oczekiwania, komplikując prognozy na drugą turę. Brytyjczycy zwracają także uwagę ,że premier Donald Tusk i inni liderzy podkreślili wysoką stawkę i wezwali do mobilizacji wyborców.
The Times zwraca uwagę, że wybory prezydenckie w Polsce mogą znacząco wpłynąć na politykę wewnętrzną i zagraniczną kraju, szczególnie w kwestii reform liberalnych, takich jak prawa aborcyjne. Brytyjczycy podkreślają, że pomimo zwycięstwa Donalda Tuska w wyborach parlamentarnych w 2023 roku i obietnic kampanii, liberalizacja przepisów aborcyjnych – jednych z najbardziej restrykcyjnych w Europie – została wstrzymana z powodu oporu ze strony Prawa i Sprawiedliwości, które nadal kontroluje prezydenturę. Nadchodzące wybory stawiają burmistrza Warszawy Rafała Trzaskowskiego przeciwko konserwatywnemu Karolowi Nawrockiemu, przy czym Trzaskowski jest obecnie faworytem do zwycięstwa. Dziennikarze The Times zaznaczają, że prezydentura Trzaskowskiego mogłaby zdemontować pozostałe konserwatywne blokady instytucjonalne, ożywiając wstrzymane reformy.
Financial Times podkreśla z koei, że wybory w Polsce i Rumunii są kluczowe dla przyszłości demokracji w Europie Wschodniej. Zwycięstwo Trzaskowskiego mogłoby umożliwić premierowi Donaldowi Tuskowi wprowadzenie opóźnionych reform sądownictwa i pełne przekształcenie Polski w kierunku głównego nurtu polityki UE. Z kolei zwycięstwo Nawrockiego kontynuowałoby wpływy PiS, ograniczając reformy.
U.S. News & World Report zwraca uwagę na kluczowe znaczenie wyborów prezydenckich w Polsce dla przyszłości kraju i jego relacji z USA. W artykule podkreślono, że Polska, jako kraj graniczący z Rosją i Ukrainą, odgrywa istotną rolę w bezpieczeństwie regionu, a wybór prezydenta wpłynie na kierunek polityki zagranicznej, zwłaszcza w kontekście relacji z NATO i Unią Europejską.