Wołodymyr Zełenski

i

Autor: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski apeluje o szybkie przyjęcie Ukrainy do UE. "Jestem przekonany, że na to zasłużyliśmy"

2022-02-28 10:18

Wołodymyr Zełenski w poniedziałek rano wygłosił kolejne orędzie. W nim zwrócił się do wojsk rosyjskich, by porzucili walki w Ukrainie. Zaapelował również, by jego kraj został jak najszybciej przyjęty wspólnoty Unii Europejskiej.

To już piąty dzień walk w Ukrainie po agresji wojsk rosyjskich. Bardzo ważną rolę w tej sytuacji pełni prezydent Ukrainy - Wołodymyr Zełenski. Ostatnio świat obiegły jego słowa, gdy odmówił ewakuacji z okupowanego kraju. Jak zaznaczył: "potrzebuje amunicji, a nie podwózki".

Zełenski regularnie wygłasza też orędzia, zarówno do przywódców innych krajów, jak i narodu ukraińskiego. Tak było też w poniedziałek, 28 lutego. Prezydent Ukrainy podziękował Andrzejowi Dudzie za "wspólną owocną pracę".

Rozmawiałem wczoraj (w niedzielę) z prezydentami Portugalii, Litwy, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę. Rozmawiałem z premierami Belgii, Hiszpanii oraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Poparcie ze strony naszej antywojennej koalicji jest bezwarunkowe i bezprecedensowe - oświadczył Zełenski.

Zbiórka rzeczy dla uchodźców z Ukrainy

Zaapelował też o jak najszybsze przyjęcie jego kraju do Unii Europejskiej. Dziękując UE za „bezprecedensowe wsparcie” prezydent wskazał, że „żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę i całą Europę”.

Nasz cel to być razem ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim na równych prawach. Jestem przekonany, że na to zasłużyliśmy, jestem pewien, że to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski zwrócił się również do rosyjskich żołnierzy:

"Nie słuchajcie waszych oficerów i propagandystów. Zostawiajcie sprzęt i ratujcie życie."