Wikipedia uruchomiona została w 2001 roku. Szybko stała się największą i bez wątpienia najpopularniejszą bazą wiedzy w sieci. Jej internetowe zasoby wciąż są powiększane i edytowane. Wpisy redaguje się w 323 językach, a za jednych z najaktywniejszych wikipedystów uważa się Polaków! Do lutego 2022 zredagowali ponad 1,5 miliona haseł. Społeczność wikipedystów dba o to, by każdy wpis był merytoryczny i oparty na sprawdzonych źródłach. Dzięki temu użytkownicy mogą zaufać większości artykułów pojawiających się w polskiej Wikipedii. Jeśli jednak chcecie zobaczyć, jak wyglądałaby Wikipedia bez ludzi czuwających nad jakością wpisów, możecie zajrzeć do zakładki o wymownej nazwie: Głupie dowcipy i czysty bezsens.
Zbiór kuriozów i wygłupów na Wikipedii
Z niektórymi źle zredagowanymi wpisami nie da się nic zrobić. Są jednak na tyle dziwne, że administratorom szkoda je kasować. To samo dotyczy artykułów od początku pomyślanych jako żart. Dla tego typu haseł na polskiej Wikipedii przewidziano specjalny dział "Głupie dowcipy i czysty bezsens". Admini piszą:
Na tej stronie umieszczamy to, co uważamy za niewczesne dowcipy lub kompletny bezsens, a co zostało wpisane przez nowicjuszy oraz dowcipnisiów.
Co można tu znaleźć? Lista kuriozalnych artykułów jest naprawdę długa! Już same tytuły dają wyobrażenie o ich treści. W zakładce przeczytać możemy między innymi o wsi Nienack, której nie odwiedzimy bez specjalnej wizy, skarpecie finansowej pełniącej niezwykle ważną funkcję w światowej gospodarce, Szkoleniu postaci w Diablo 2, geologicznym spaghetti makaronicznym powstającym w jaskini czy Św. Nieświeciu Kadziugu. Te i inne "potworki" polskiej Wikipedii znajdziecie tutaj. Zebrana tam wiedza raczej was nie wzbogaci, ale wpisy bez wątpienia sprawdzą się w Prima aprilis :)
Źródło: pl.wikipedia.org