Wielorazowy papier toaletowy robię FURORĘ w sieci: oszczędność czy przesada?

i

Autor: pinterest.com

Wielorazowy papier toaletowy robi FURORĘ w sieci: oszczędność czy przesada?

2021-08-03 9:32

Ekologia ekstremalna: Zastępnik tradycyjnego papieru toaletowego. Rzecz  o tyle dziwna, że jest wielokrotnego użytku. Do tej pory wydawało się wszystkim, że co, jak co, ale papier toaletowy to wyrób jednorazowy. Okazuję się, że niekoniecznie.

Przeciętny Polak zużywa 18 rolek tradycyjnego papieru toaletowego rocznie. Natomiast, aby pokryć zapotrzebowanie całej Europy na chusteczki higieniczne, ręczniki kuchenne czy właśnie papier toaletowy, każdego dnia wycina się ok. 270 tys. drzew (z jednego drzewa o wadze ok. 450 kg można wyprodukować ok. 800 rolek papieru). Te liczby są naprawdę duże, a warto dodać, że prawdziwi rekordziści są w stanie zużyć jedną rolkę w ciągu dwóch dni!

Przeciwnicy wielorazowego papieru uważają, że podczas jego użytkowania trudno zachować odpowiedni poziom higieny. Osadzają się na nim zarazki, bakterie, które bardzo łatwo można przenieść na sprzęty łazienkowe (po każdym skorzystaniu z toalety należy dokładnie wymyć ręce). Dodatkowo istotną kwestią jest miejsce przechowywania zużytego papieru, które musi być właściwie zabezpieczone. Kolejna sprawa to pranie papieru. 

Należy prać go w temperaturze 60°C (można dodatkowo zastosować też program płukania przed praniem właściwym). Do proszku można także dorzucić antybakteryjny dodatek, który uwalnia aktywny tlen i tym samym eliminuje drobnoustroje (działa też w temperaturze 40°C). Po praniu papier wystarczy wysuszyć i można ponownie używać. Wielorazowy papier możesz nawinąć na rolkę lub przechować w dowolnym pojemniku.

Jeśli nie zrobisz tego właściwie, to drobnoustroje mogą przetrwać w pralce i rozprzestrzenić się na inne rzeczy. I co istotne ten ekologiczny papier wymaga częstszego uruchamiania pralki, a co za tym idzie zwiększa się zużycie wody oraz prądu.

Koronaporadnik cz.4 Czy papier toaletowy można mrozić?