Wichury w Polsce. Jedna osoba NIE ŻYJE! Strażacy interweniowali ponad 4 tysiące razy!

2022-01-30 8:38
wichury w Polsce
Autor: PAP/EPA

Jedna osoba zginęła, jedna została ranna, setki tysięcy odbiorców bez prądu i ponad 4 tys. interwencji strażaków - to bilans wichur przechodzących nad Polską. Jakie straty wyrządził silny wiatr? Jak długo jeszcze będzie wiało? O tym wszystkim przeczytać możesz w naszym artykule.

AKTUALIZACJA 11:57

Do godziny 9:00 PSP łącznie odnotowała wyjazdy do 4936 zdarzeń. Najwięcej: woj. zachodniopomorskie 1087, pomorskie 840, wielkopolskie 642, mazowieckie 526. Poszkodowani: 1 ofiara śmiertelna i 4 ranne (w tym druh udający się alarmowo do remizy)" - podał na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Od soboty, w całej Polsce wieje bardzo silny wiatr.

- Do godziny 6.00 strażacy otrzymali ponad 4000 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru, w tym 1600 w sobotę - poinformował w niedzielę, 30 stycznia, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Wichury w Polsce. Gdzie wieje najmocniej?

Zgodnie z przekazanymi przez niego danymi, wichury w Polsce - dzisiaj (30 stycznia) jak i w sobotę, przysporzyły strażakom wiele pracy. Najwięcej zgłoszeń odnotowali w woj. zachodniopomorskim - 1060, pomorskim - 882 oraz wielkopolskim 461.

Jak poinformował zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - Marek Kubiak - związku z silnym wiatrem w niedzielę na godz. 6 bez prądu pozostaje 681 371 odbiorców.

Najwięcej przypadków braku prądu odnotowano w województwach: dolnośląskim - 244421, zachodniopomorskim - 110736, pomorskim - 8 437, wielkopolskim - 57900, mazowieckim - 41150, lubelskim - 37391 i łódzkim - 32010.

Wichury w Polsce. Jedna osoba nie żyje

Wichury w Polsce zebrały też niestety śmiertelne żniwo.

- Niestety, odnotowano także jedną ofiarę śmiertelną (mężczyzna) i jedną osobę ranną - przekazał bryg. Kierzkowski. - Do zdarzenia doszło tuż po północy w miejscowości Tłuczewo w powiecie wejherowskim w woj. pomorskim. Na jadący samochód spadło drzewo. W samochodzie podróżowały cztery osoby.

Wichury w Polsce. Jak długo będzie wiało?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia o silnym wietrze. Alerty obowiązują w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja pogodowa jest w powiatach północnozachodnich, zwłaszcza nadmorskich - gdzie obowiązuje alert 3. stopnia. Prędkość wiatru może dochodzić tam nawet do 120-130 km/h.

Silny wiatr utrzymuje się od soboty. Z informacji dostępnych na stronach IMGW wynika, że w najbliższych godzinach nie należy się spodziewać poprawy.

Pierwsza robokelnerka w Łodzi!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze