szczepionka AstraZeneca

i

Autor: SHUTTERSTOCK

W tym tygodniu do Polski trafi 1,3 mln szczepionek. Na środę zaplanowana dostawa Johnson&Johnson

2021-04-12 9:50

Tylko w tym tygodniu do Polski ma trafić łącznie łącznie ok. 1,3 mln szczepionek przeciwko Covid-19. To 88 tysięcy szczepionek AstraZeneca, 870 tysięcy Pfizera, 204 tysiące Moderny i 120 tysięcy firmy Johnson&Johnson. Pierwotnie do Polski miało dotrzeć dwa razy więcej dawek AstraZeneca, mimo wszystko plan szczepień na najbliższe dni nie zostanie zachwiany przez pomniejszoną ilość szczepionek.

Do Polski, tylko w tym tygodniu ma trafić łącznie około 1,3 mln szczepionek przeciwko Covid-19 od czterech producentów:

  • AstraZeneca 88 tysięcy dawek
  • Pfizer 870 tysięcy dawek
  • Moderna 204 tysiące dawek
  • Johnson&Johnson 120 tysięcy dawek
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Mniej szczepionek od AstraZeneca

Początkowo planowana liczba wszystkich szczepionek, które mają dotrzeć w tym tygodniu do Polski była większa. Jednak AstraZeneca zapowiedziała dostarczenie blisko połowy, bo 88 z 171 tysięcy dawek. Jak mówił prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski dla PAP, ta zmiana nie zaburzy realizacji harmonogramu szczepień.

"Właśnie z uwagi na takie nieprzewidziane sytuacje w magazynach mamy zabezpieczone 390 tys. szczepionek, w szczególności AstraZeneca, na drugie dawki. Byliśmy przygotowani na taką ewentualność" – powiedział Kuczmierowski. W tym tygodniu trafi do Polski też 204 tys. dawek szczepionek firmy Moderna - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat? Pfizer wystąpił o zezwolenie!

Dziś dotrą szczepionki Pfizera, w środę J&J

Michał Kuczmierowski poinformował dziś, że szczepionki AstraZeneca dotarły już do Polski. Dodatkowo jeszcze w poniedziałek ma zostać dostarczone również 870 tys. dawek preparatu firmy Pfizer. Z kolei w środę spodziewana jest pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson w liczbie 120 tys. dawek.

„Dystrybucja do punktów szczepień odbywa się na bieżąco i wszystkie dawki są przekazywane na szczepienia, aby jak najszybciej zabezpieczyć Polaków” – zapewniał Kuczmierowski.

POLUB NAS NA FACEBOOKU!

Sonda
Koronawirus. Czy imprezy masowe powinny odbywać się mimo pandemii koronawirusa?