Jajka - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Jajka - zdjęcie ilustracyjne

W Polsce może ZABRAKNĄĆ... JAJEK! Branża OSTRZEGA przed PODWYŻKAMI CEN!

2021-02-18 17:00

W Polsce jest coraz mniej jajek. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz alarmuje, że wkrótce może ich zabraknąć. Specjaliści prognozują też wzrost ich cen. Z czym to jest związane? O ile mogą podrożeć uwielbiane przez Polaków jajka? Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Specjaliści biją na alarm - w Polsce może zabraknąć jajek! Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu w komunikacie informuje, że już na przełomie stycznia i lutego doszło do gwałtownego wzrostu stawek za jaja. Według szacunków KIPDiP ceny skoczyły o około 18 – 20 procent. Obecnie mamy do czynienia z konsolidacją, po której może nastąpić kolejny ruch cen w górę. Zdaniem KIPDiP, na rynku pojawiła się duża nerwowość związana z brakiem pewności dostaw. Z czym to jest związane? 

Między innymi z likwidacją milionów ptaków w całej Europie, a także w Azji. To przez ptasią grypę.  Analitycy KIPDiP podliczyli, że z powodów zakażenia wirusem HPAI albo działań prewencyjnych, w tylko Polsce, wyłączono z produkcji ponad dwa miliony ptaków. 

Złodzieje polują na te marki samochodów | ESKA XD #016
QUIZ: Końcówka "-ą" czy "-om"? Sprawdź czy piszesz poprawnie!
Pytanie 1 z 20
Nigdy nie kupuję moim _________ słodyczy.

Ceny jajek poszybują w górę? Czy jajek w Polsce zabraknie? 

Raport Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz podkreśla, że duży wpływ na obecną sytuację na rynku ma niska baza produkcyjna z jaką polskie oraz europejskie drobiarstwo weszło w obecny sezon grypy ptaków. 

Z powodu zmian strukturalnych związanych z transformacją rynku w kierunku chowów alternatywnych, a także w związku z ostrożnością wywołaną przez pandemię COVID-19, producenci zamawiali w ubiegłym roku zdecydowanie mniej piskląt niż w latach wcześniejszych. Dane wylęgowe pokazują, że w czerwcu zeszłego roku skumulowana roczna liczba młodych ptaków była niższa o 12 proc. niż w roku poprzednim. Biorąc pod uwagę naturalne przesunięcia produkcyjne w sektorze kur nieśnych skutki tego ograniczenia odczuwamy właśnie w tych dniach

wyjaśnia Katarzyna Gawrońska, dyrektor KIPDiP. 

A jakie są prognozy? Zapotrzebowanie na jaja nadal może być większe niż w stanie są dostarczyć producenci. Ma to mieć związek, między innymi, ze świętami wielkanocnymi, które tradycyjnie skutkują większym zainteresowaniem jajami, a które przypadają już za około siedem tygodni. 

Jaja mogą jeszcze bardziej podrożeć również przez bardzo wysokie ceny pasz, którymi karmione są kury.