Pijawka lekarska - jej sprzedaż wzrosła w ostatnim roku aż trzykrotnie

i

Autor: pixabay.com

W czasie pandemii aż trzykrotnie wzrosła sprzedaż… pijawki lekarskiej! DLACZEGO?

2021-03-08 13:06

Jak się okazuje podczas pandemii lepiej sprzedają się nie tylko maseczki, płyny czy inne środki do higieny. Jak się okazuje przez ostatni rok aż trzykrotnie wzrosła sprzedaż... pijawek lekarskich. Dlaczego? Jak wyjaśniają eksperci pijawka przy okazji pobierania pokarmu przekazuje żywicielowi prawdziwy koktajl aktywnych związków, który pomaga przy rekonwalescencji po COVID-19.

DLACZEGO PIJAWKI MAJĄ POMAGAĆ?

Od początku pandemii koronawirusa, należąca do firmy Bio-Gen w Namysłowie, jedna z większych w Europie farm hodujących pijawki lekarskie pomimo przerwy wywołanej czasowym zamykaniem gabinetów hirudoterapeutycznych, odnotowała skokowy wzrost popytu na pijawki. I to wzrost nie byle jaki, ponieważ aż trzykrotny. W styczniu i lutym z Namysłowa do klientów w Polsce i Europie wysłano kilkadziesiąt tysięcy pijawek - trzykrotnie więcej niż w tym samym czasie przed pandemią. To rekord. Jednak jak mówią eksperci nie ma w tym nic dziwnego. Dlaczego?  - Pijawka przy okazji pobierania pokarmu przekazuje żywicielowi prawdziwy +koklail+ aktywnych związków, które dają efekty przeciwbólowe, neurotropowe, rozszerzają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie. Generalnie mówiąc - nie tylko poprawiają odporność, nastrój, kondycję organizmu, ale także jak wynika z informacji, jakie otrzymujemy z różnych gabinetów hirudoterapii, mają duży wpływ na zmniejszenie skutków ubocznych ozdrowieńców po COVID-19" - mówi dla Portalu Samorządowego, Maria Mroczko – specjalista zajmujący się hodowlą pijawek lekarskich.

CO TO PIJAWKA LEKARSKA?

Pijawka lekarska to ciepłolubny gatunek wodno-lądowej pijawki z rodziny pijawkowatych. Pijawka to zwierzę zamieszkujące głównie środowiska wodne. Doskonale znana jest nam z polskich rzek i jezior. Pijawki to jednak zwierzęta, które w medycynie i biologii analizowane są w szerszym kontekście. Co ciekawe, już przyssanie się zwierzęcia do skóry jest bezbolesne właśnie ze względu na wypuszczane przez pijawkę związki przeciwbólowe. Tym samym zabieg nie stwarza dyskomfortu.

Jak mówią naukowcy w związku z obecnością w ślinie pijawki licznych substancji o działaniu leczniczym czy wspomagającym leczenie, jak najbardziej możemy prowadzić rekonwalescencję pocovidową.

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest: