Prawo jazdy

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews Prawo jazdy

Utrata prawa jazdy za spowodowanie wypadku. Czeka nas zmiana przepisów?

2021-02-16 13:46

Utrata prawa jazdy za spodowanie wypadku. Chce tego 40 procent Polaków ankietowanych w sondażu money.pl. Najwięcej spośród nich to młode kobiety w wieku 23-35 lat. Chodzi o zaostrzenie przepisów, które obecnie przewidują, że utrata prawa jazdy może nastąpić w wyniku popełnienia przestępstwa, nie zaś za samo spowodowanie wypadku. Czy pomysł wejdzie w życie?

Serwis internetowy money.pl opublikował wyniki badania zrealizowanego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla HELPER CPP przeprowadzonego na grupie 1000 ankietowanych. Wynika z niego, że 39 procent przepytanych osób twierdzi, że za spowodowanie wypadku policja powinna odbierać kierowcom prawo jazdy. Przeciwko takiemu działaniu jest 37,6 procent, a 23,4 procent wstrzymuje się od wypowiadania zdania na ten temat. W wynikach widać, że częściej zwolennikami odbierania prawa jazdy za spowodowanie wypadku są kobiety. Wśród zwolenników takiej praktyki dominują osoby młode – najwięcej z nich zalicza się do grupy wiekowej 23-35 lat. Najczęściej za wprowadzenie surowej kary są osoby mieszkające w miastach, rzadziej – na wsi i w mniejszych miejscowościach. Z kolei najmniejszy odsetek zwolenników utraty prawa jazdy za spowodowanie wypadku stanowi grupa wiekowa 18-22 lata.

ZOBACZ: Prawo jazdy – straciłeś je? Możesz legalnie jeździć dalej. Znaleziono lukę w prawie

Ogólne wyniki badania przedstawiają, że blisko 40 procent Polaków opowiada się za tym, by kierowcom odbierać prawo jazdy, jeśli spowodują wypadek. Czy takie przepisy mogą już wkrótce wejść w życie? Na razie nic na ten temat nie wiadomo.

Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście - stracił prawo jazdy

Za co można stracić prawo jazdy w Polsce?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo jazdy w Polsce można stracić za m.in.:

  • jazdę pod wpływem alkoholu,
  • spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym,
  • jednoczesne popełnienie kilku poważnych wykroczeń,
  • agresję drogową,
  • jazdę z rażąco nadmierną prędkością,
  • przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów karnych.

Utrata prawa jazdy może nastąpić na okres 3 miesięcy lub roku. W skrajnych przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych sąd może orzec dożywotnio.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?