Utrata prawa jazdy za spowodowanie wypadku. Czeka nas zmiana przepisów?

2021-02-16 13:46
Prawo jazdy
Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews Prawo jazdy

Utrata prawa jazdy za spodowanie wypadku. Chce tego 40 procent Polaków ankietowanych w sondażu money.pl. Najwięcej spośród nich to młode kobiety w wieku 23-35 lat. Chodzi o zaostrzenie przepisów, które obecnie przewidują, że utrata prawa jazdy może nastąpić w wyniku popełnienia przestępstwa, nie zaś za samo spowodowanie wypadku. Czy pomysł wejdzie w życie?

Serwis internetowy money.pl opublikował wyniki badania zrealizowanego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla HELPER CPP przeprowadzonego na grupie 1000 ankietowanych. Wynika z niego, że 39 procent przepytanych osób twierdzi, że za spowodowanie wypadku policja powinna odbierać kierowcom prawo jazdy. Przeciwko takiemu działaniu jest 37,6 procent, a 23,4 procent wstrzymuje się od wypowiadania zdania na ten temat. W wynikach widać, że częściej zwolennikami odbierania prawa jazdy za spowodowanie wypadku są kobiety. Wśród zwolenników takiej praktyki dominują osoby młode – najwięcej z nich zalicza się do grupy wiekowej 23-35 lat. Najczęściej za wprowadzenie surowej kary są osoby mieszkające w miastach, rzadziej – na wsi i w mniejszych miejscowościach. Z kolei najmniejszy odsetek zwolenników utraty prawa jazdy za spowodowanie wypadku stanowi grupa wiekowa 18-22 lata.

ZOBACZ: Prawo jazdy – straciłeś je? Możesz legalnie jeździć dalej. Znaleziono lukę w prawie

Ogólne wyniki badania przedstawiają, że blisko 40 procent Polaków opowiada się za tym, by kierowcom odbierać prawo jazdy, jeśli spowodują wypadek. Czy takie przepisy mogą już wkrótce wejść w życie? Na razie nic na ten temat nie wiadomo.

Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście - stracił prawo jazdy

Za co można stracić prawo jazdy w Polsce?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo jazdy w Polsce można stracić za m.in.:

  • jazdę pod wpływem alkoholu,
  • spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym,
  • jednoczesne popełnienie kilku poważnych wykroczeń,
  • agresję drogową,
  • jazdę z rażąco nadmierną prędkością,
  • przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów karnych.

Utrata prawa jazdy może nastąpić na okres 3 miesięcy lub roku. W skrajnych przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych sąd może orzec dożywotnio.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze