Ustawa o cyberbezpieczeństwie 2021: Rząd chce wyłączać nam Internet!
Czy Orwellowska wizja powoli staje się faktem? W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy m.in., jak portale społecznościowe skutecznie czyszczą działania Donalda Trumpa, który pod koniec kadencji prezydenckiej mocno krytykował opozycję. Jego wypowiedzi doprowadziły nawet do szturmu na kapitol. Wiele osób twierdziło, że taka sytuacja coraz mocniej udowadnia, że żyjemy w świecie kontrolowanym przez korporacje i światowe rządy, a wolność słowa to fikcja. Szczególnie w internecie. Czy potwierdzeniem tego są również kolejne działania podejmowane przez polski rząd względem Internetu?
Awaria Messengera i Facebooka : wiadomości otwierają się w nowej karcie. Co zrobić? Jak to naprawić?
Jak podaje Interia, w projekcie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa są zapisy pozwalające na odłączenie serwisów online decyzją ministra. Chodzi o tzw. polecenie zabezpieczające, które resort ma prawo wydać operatorom, jeśli pojawi się „incydent krytyczny”. Obowiązywać może ono nawet 2 lata.
Czy nowe przepisy będą wykorzystywane do blokowania działań, które nie pasują rządzącym? Blokowania kont w serwisach społecznościowych lub tuszowania niewygodnych działań albo wypowiedzi?
Wiesz, ile osób nosi Twoje nazwisko? Sprawdź to w prosty sposób. Możesz się zdziwić!
Kiedy rząd wyłączy Internet?
Incydent krytyczny pojawia się w momencie, gdy użytkownik odwiedzi np. witrynę internetową, które używają cyberprzestępcy np. do wykradania danych. Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM tłumaczy, że polecenie zakazania połączeń z określonymi adresami IP lub stronami internetowymi będzie wydawał tylko „jeżeli wymagają tego względu obronności lub bezpieczeństwa państwa, lub bezpieczeństwa i porządku publicznego”. W odniesieniu do ostatniego pojęcia eksperci mają jednak wątpliwości, ponieważ „porządek publiczny” rozumieć można bardzo szeroko i nie jest ono dość jasno zdefiniowane.
Jak uzasadnia resort cyfryzacji, sytuacja, w której „rząd wyłączy Internet” ma przede wszystkim zapobiegać działaniu cyberprzestępców. Czy robisz to ryzyko dla wolności Internetu, które uwidoczniło się ostatnio m.in. na Białorusi? Wszystko zależy od tego, jak w praktyce wyglądać będą działania rządu. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów uspokaja, że „nie uwzględnia wyłączania serwisów społecznościowych, publicznie dostępnych aplikacji czy stron internetowych”.