Orzesznica leśny śpiulkolot

i

Autor: fot. Ł. Adamski / Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Państwowe

Orzesznica, mały „leśny śpiulkolot”, który podbił serca internautów [GALERIA,WIDEO]

2021-12-12 17:21

Leśnik z Nadleśnictwa Celestynów, podczas grabienia liści natknął się na hibernującą orzesznicę. To urocze małe zwierzątko zwinięte w kuleczkę podbiło serca internautów. Czym właściwie jest orzesznica i gdzie możemy ją zobaczyć, tego oraz innych ciekawostek o tych uroczych „leśnych śpiulkolotach” dowiecie się z artykułu.

Orzesznica „leśny śpiulkolot”

Orzesznica jest niedużym gryzoniem, którego najczęściej spotkać można w lasach. Orzesznica najbardziej lubi przebywać w zaroślach leszczynowych. Ten niewielki gryzoń (osobniki mają od 6 cm do 9 cm, długość ogona wynosi od 5 cm do 8 cm) przypomina połączenie myszy z wiewiórką. Prowadzi nocny tryb życia. Podczas dnia trudno ją zaobserwować, bo zazwyczaj chowa się w swoich gniazdach. Orzesznica buduje dwa rodzaje gniazd. Jedno przeznaczone jest do wychowania młodych i znajduje się nisko pod ziemią zazwyczaj w gęstych krzakach. Drugi typ gniazd służy jako kryjówka, takie kryjówki budują się ono wyżej niż gniazdo lęgowe. Te urocze gryzonie zapadają w sen zimowy, który przypada na okres od października do początku kwietnia. Orzesznica żyje przeciętnie od 3 do 4 lat. Żywi się orzechami, jagodami i żołędziami. W Polsce prawdopodobnie występuje na całym jej terytorium, ale najliczniej występują w południowo-wschodniej i południowej części kraju. Jak wam podoba się leśny śpiulkolot?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!