W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2022 r. "Propozycje do nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie kapituły nagrody" – poinformował Robert Utkowski z Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli, które jest współorganizatorem nagrody.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - nagrody
Laureata i piątkę nominowanych wybierze kapituła pod przewodnictwem krytyka i historyka literatury prof. Jerzego Jarzębskiego. Nazwiska nominowanych ogłoszone zostaną w czerwcu 2023 r. Nagroda główna w wysokości 40 tys. złotych wręczona zostanie jesienią, podczas festiwalu "Opętani Literaturą", który odbywa się we Wsoli i Radomiu.
Nagrody finansowe otrzymają również nominowani. Dodatkowe wyróżnienie stanowi rezydencja literacka, w ramach której autor wskazany przez kapitułę, spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - historia
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ustanowiona została przez samorząd Radomia w 2015 r. Współorganizatorem nagrody jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowy patronat sprawuje Rita Gombrowicz.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza - zwycięzcy
W siedmiu dotychczasowych edycjach do Nagrody Gombrowicza zgłoszono ponad sześćset książek. W pierwszej edycji laureatami zostali Weronika Murek oraz Maciej Hen. W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska. W 2021 r. laureatką nagrody została Aleksandra Lipczak. W tym samym roku kapituła po raz pierwszy przyznała także rezydencję literacką w Vence. To wyróżnienie otrzymał Maciej Bobula. Rok temu Nagrodę Gombrowicza otrzymała Barbara Woźniak za książkę "Niejedno", a rezydencję literacką Mateusz Pakuła – za "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję".
Polecany artykuł: