Główny Inspektorat Sanitarny

i

Autor: Adam Burakowski/REPORTER

zdrowie

To już koniec popularnego składnika! Od 1 września zakaz w całej Polsce. Co musisz wiedzieć?

2025-05-17 14:50

Ważna zmiana dla wszystkich miłośniczek manicure hybrydowego i żelowego. Już od 1 września wchodzi w życie zakaz stosowania popularnej substancji w kosmetykach do paznokci. Sprawdź, o jaki składnik chodzi i dlaczego zniknie z rynku.

  • Od 1 września 2025 roku w Polsce wchodzi w życie zakaz stosowania TPO w kosmetykach, głównie w produktach do stylizacji paznokci.
  • Decyzja GIS wynika z klasyfikacji TPO jako substancji szkodliwej dla rozrodczości.
  • Branża kosmetyczna ma czas do września 2025 roku na dostosowanie składów kosmetyków, po czym produkty z TPO nie będą mogły być sprzedawane.

Czytaj więcej informacji z Polski i ze świata.

Koniec z TPO w kosmetykach

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) potwierdził, że od 1 września 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać zakaz stosowania tlenku difenylo- (2,4,6-trimetylobenzoilo)fosfiny (TPO) w kosmetykach. To substancja powszechnie wykorzystywana w produktach do stylizacji paznokci, takich jak lakiery hybrydowe i żele.

TPO, czyli tlenek difenylo- (2,4,6-trimetylobenzoilo)fosfiny, to fotoinicjator, który aktywuje proces utwardzania kosmetyków w lampach UV/LED. Dotychczas był dopuszczony do stosowania w ograniczonym stężeniu w produktach kosmetycznych przeznaczonych do modelowania i stylizacji paznokci, ale tylko do użytku profesjonalnego.

Radio ESKA Google News

Dlaczego TPO znika z kosmetyków? Decyzja GIS

GIS wyjaśnia, że TPO zostało sklasyfikowane jako substancja szkodliwa dla rozrodczości kategorii 1B (Repr. kat. 1B) zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008 CLP. Z tego powodu nie powinna być stosowana w kosmetykach.

Branża kosmetyczna ma czas do 1 września 2025 roku, aby dostosować składy kosmetyków. Po tej dacie kosmetyki zawierające TPO nie będą mogły być wprowadzane do obrotu ani udostępniane na rynku. Oznacza to, że ulubione lakiery hybrydowe i żele do paznokci mogą przejść pewne zmiany w składzie.