Pączki

i

Autor: RitaE / Pixabay.com Tłusty czwartek to święto miłośników pączków. Kiedy wypada tłusty czwartek 2022?

TŁUSTY CZWARTEK 2022: CENY PĄCZKÓW zwalają z nóg! Ile zapłacimy?

2022-02-24 8:23

Tłusty czwartek 2022 zbliża się wielkimi krokami! W 2022 roku święto łasuchów wypada 24 lutego. Lepiej się do niego dobrze przygotować i napakować szybciej nasze portfele. CENY PĄCZKÓW zwalają z nóg! Ile zapłacimy?

Święto pączków co roku wypada w innym terminie. Wszystko zależy od tego, kiedy będziemy celebrować Wielkanoc. Tłusty czwartek obchodzimy bowiem w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który rozpocznie się w Środę Popielcową.

Tym razem tłusty czwartek wypadnie 24 lutego.

Łasuchy już nie mogą się doczekać tego dnia. To właśnie wtedy zajadamy się pączkami z różnego rodzaju nadzieniami - na przykład z marmoladą, różą, konfiturami lub dżemem - oraz faworkami, zwanymi także chrustem. Ceny pączków z roku na rok nieco się zmieniają, Jak będzie w tym roku? 

Warto zadać sobie pytanie: Czy portfele są na to gotowe? Jak podkreślają cukiernicy: będzie drożej – Ile zapłacimy za pączka w 2022 roku? 

Żeby upiec tradycyjne pączki, potrzebne są m.in. mąka, jaja i tłuszcz. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2021 roku cena mąki była o 11,3 proc. wyższa w porównaniu z grudniem 2020 roku, jaja zdrożały o 11,5 proc., a oleje i tłuszcze o 21,1 proc. Jak podkreśla portal  jednak nie ceny półproduktów, a wysokie rachunki za prąd i gaz, które w nowym roku otrzymali cukiernicy, zdecydują o tym, że w tłusty czwartek pączki będą droższe niż przed rokiem.

TŁUSTY CZWARTEK 2022: CENY PĄCZKÓW zwalają z nóg! Ile zapłacimy?

Wiele osób zastanawia się, ile przyjdzie im zapłacić za tę słodką przyjemność. Oczywiście wybierając popularne sieciówki pączek taki może nas wynieść nawet niecałą złotówkę, choć trzeba się nieco wysilić, żeby znaleźć taką cenę. Często jednak ich skład pozostawia wiele do życzenia. w tym roku jednak, cena pączka będzie znacznie większa! 

W zeszłym roku w tłusty czwartek zaczynaliśmy od ceny 3,50 zł za podstawowe, popularne smaki pączków typu róża, nadzienie wieloowocowe. W tym roku to będzie 4 zł. Może moglibyśmy jeszcze bardziej podnieść cenę, ale nie chcemy wyprzedzać inflacji. Nie możemy iść równo z inflacją. Przedsiębiorcy muszą być trzy kroki za nią i stworzyć pewien bufor bezpieczeństwa

Jak zrobić szybkie pączki serowe? ZOBACZ!

- mówi Interii Michał Woliński, właściciel cukierni z punktami w Warszawie i Grodzisku Mazowieckim.

U mnie pączek kosztował 3 zł. Być może podniesiemy cenę o 20 gr, 30 gr czy może 50 gr. Na pewno nie będziemy podnosili ceny do 5-6 zł, bo to jest bez sensu - wskazują przedsiębiorcy. 

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? [DATA]

Tłusty Czwartek to święto ruchome, którego data zależy od daty Wielkanocy. W 2022 roku święto łasuchów wypada 24 lutego. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych, jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać post, czyli wstrzemięźliwość od przyjmowania niektórych pokarmów.

Jak smażyć pączki? To proste z Beszamel.pl