Szwecja i Finlandia wzmocnią NATO. Ogłoszono nową strategię

i

Autor: EPA/Kiko Huesca Szwecja i Finlandia wzmocnią NATO. Ogłoszono nową strategię

Historyczna decyzja: Szwecja i Finlandia wzmocnią NATO. Ogłoszono nową strategię

2022-06-29 15:38

Przełom na szczycie NATO w Madrycie. Będzie wyraźne wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Ogłoszono także, że do NATO wstępuje Szwecja i Finlandia. Szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

- Sojusznicy zobowiązali się do rozmieszczenia dodatkowych, solidnych, gotowych do walki sił na naszej wschodniej flance, które w razie potrzeby zostaną przeskalowane z istniejących grup bojowych do jednostek wielkości brygady - czytamy w deklaracji końcowej szczytu opublikowanej w środę.

Czytaj także: Polska jedyna na świecie ze stałym dowództwem V korpusu armii USA. Ważna deklaracja Bidena

Finlandia i Szwecja wstępują do NATO

- Potwierdzamy nasze zaangażowanie w politykę otwartych drzwi NATO. Dziś postanowiliśmy zaprosić Finlandię i Szwecję do członkostwa w NATO i zgodziliśmy się na podpisanie protokołów akcesyjnych. W każdym przystąpieniu do Sojuszu niezwykle ważne jest, aby uzasadnione obawy wszystkich członków Sojuszu dotyczące bezpieczeństwa zostały odpowiednio uwzględnione. Z zadowoleniem przyjmujemy zawarcie w tym celu trójstronnego memorandum między Turcją, Finlandią i Szwecją - dodali przywódcy Sojuszu.

NATO ogłasza nową strategię

Poinformowali oni także o zatwierdzeniu nowej koncepcji strategicznej, która "opisuje środowisko bezpieczeństwa, przed jakim stoi Sojusz, potwierdza nasze wartości i określa kluczowy cel NATO".

- Dalej określa trzy podstawowe zadania NATO:

  • odstraszanie i obronę,
  • zapobieganie kryzysom i zarządzanie kryzysowe,
  • kooperacyjne bezpieczeństwo.
Andrzej Kruczyński były oficer Jednostki Wojskowej GROM o Turcji: "To była gierka" [Express Biedrzyckiej]

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE