Kto wypłaci odszkodowanie za skutki uboczne po szczepionce przeciw COVID-19?

i

Autor: Pixabay

Szczepionka przeciw COVID-19: Kto wypłaci odszkodowanie, jeśli będą skutki uboczne?

2020-12-17 13:47

Są przebadane i uznawane za bezpieczne, ale to nie znaczy, że po szczepionkach przeciw COVID-19 nie będzie żadnych skutków ubocznych. Do ich zgłaszania będzie utworzony specjalny centralny rejestr. Kto wypłaci nam odszkodowanie, jeśli dojdzie do niepożądanej reakcji organizmu po szczepieniu?

Skutki uboczne po szczepionce przeciw COVID-19 i co dalej?

Szczepionki przeciw COVID-19 jeszcze nie trafiły na polski rynek i choć są uznawane za bezpieczne, to już dziś warto zadać sobie pytanie, kto będzie wypłacał odszkodowania, jeśli u osób zaszczepionych pojawią się skutki uboczne.

15 grudnia polski rząd ogłosił Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, a w nim pisze, że: "„planowane jest stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)". Nie wiadomo jednak, kto decydowałby o wypłacie pieniędzy i wysokości odszkodowania z takiego funduszu. Co ciekawe, zagraniczne media donoszą przy tym, że koncerny produkujące szczepionki przeciw COVID-19 zawały z Komisją Europejską umowy, które zwalniają je z ewentualnej odpowiedzialności w tym zakresie.

Jak zatem będzie mogło wyglądać wypłacanie odszkodowań w praktyce?

Sonda
Czy zaszczepisz się na koronawirusa?

Odszkodowanie za skutku uboczne szczepionki przeciw COVID-19

Kwestię odszkodowań za skutki uboczne po szczepionce przeciw COVID-19 wzięli na warsztat dziennikarze "Rzeczpospolitej". Jak piszą, odpowiedzialność za szczepionkę bierze każdy podmiot, który dopuścił do obrotu szczepionki w Polsce. W tym wypadku szczepionki przeciw COVID-19 są dopuszczone na terenie wszystkich krajów UE przez Komisję Europejską. Roszczenia w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych należałoby w takim razie kierować do Sądu UE.

To nie znaczy, że ubieganie się o odszkodowanie od Skarbu Państwa nie jest możliwe:

"Taką podstawą może być art. 417(2) kodeksu cywilnego statuujący odpowiedzialność Skarbu Państwa na zasadzie słuszności. Przepis ten stanowi, że jeżeli przez zgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej została wyrządzona szkoda na osobie, poszkodowany może żądać całkowitego lub częściowego jej naprawienia oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, gdy okoliczności, a zwłaszcza niezdolność poszkodowanego do pracy lub jego ciężkie położenie materialne, wskazują, że wymagają tego względy słuszności. Odnosi się on zatem do władczych działań państwa, tzw. strefy imperium" - wyjaśnia Rzeczpospolita.

Odszkodowanie będzie też wreszcie możliwe od podmiotu prawa cywilnego, w obrębie którego dokonuje się szczepień, czyli miejsca, w którym szczepionka będzie przechowywana i podawana, ale tylko wtedy, gdy udowodnimy, że niepożądane skutki uboczne wystąpiły przez zaniedbania związane z niewłaściwym przechowywaniem lub aplikowaniem takiej szczepionki.

Szczepionka przeciw COVID-19: Niepożądane skutki uboczne u alergików

Dodajmy, że Brytyjski regulator leków ostrzega osoby, u których wystąpiły wcześniej silne reakcje alergiczne przed przyjmowaniem szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Jak podaje PAP, takie ostrzeżenie wydano w środę 9 grudnia. Dotyczy ono osób, które miały wcześniej reakcje alergiczne na leki, żywność lub szczepionki.

W Wielkiej Brytanii ruszyły już masowe szczepienia. U dwojga pracowników służby zdrowia doszło do niepożądanych reakcji alergicznych. Prawdopodobnie była to reakcja anafilaktoidalna, która wiąże się z wysypką na skórze, dusznościami i czasami spadkiem ciśnienia krwi. Co ważne, te osoby miały w przeszłości problemy z alergiami - na tyle poważne, że noszą przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną.

Posłuchaj o łojotokowym zapaleniu skóry. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
9 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa kochanka