Ostrzeżenia i prognozy na 27 i 28 lipca
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia III stopnia przed silnym deszczem z burzami dla południowej części województw opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Ostrzeżenia II stopnia obowiązują dla większości kraju, z wyjątkiem północno-zachodniej części. Dodatkowo, IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia przed wezbraniami wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w Małopolsce, na Śląsku i Opolszczyźnie. Reszta Polski, poza północnym zachodem, objęta jest ostrzeżeniem hydrologicznym I stopnia.
Co więcej, mieszkańcy województw łódzkiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego otrzymali alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
- Uwaga! Dziś i jutro (27/28.07) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe - czytamy w przesłanym Alercie RCB.
Rzeczniczka IMGW, Agnieszka Prasek, podczas briefingu prasowego poinformowała, że niż znad Słowacji wkroczył już na tereny południowej Polski.
- Na tę chwilę spodziewamy się tych opadów do 150 mm, czyli tyle, co opad za okres około 1-2 miesięcy, m.in. na południu kraju, gdzie mamy ostrzeżenia trzeciego stopnia, czyli w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Tutaj do poniedziałku może spaść nawet 150 milimetrów opadu - powiedziała Prasek, dodając, że podczas powodzi w ubiegłym roku opady były znacznie wyższe.
Ekspertka zwróciła uwagę na wysuszenie gruntu, co utrudnia wchłanianie wody i zwiększa ryzyko lokalnych podtopień i zalań na terenach zurbanizowanych.
- W związku z tym spodziewamy się także zwiększenia ostrzeżeń trzeciego stopnia w rejonach Małopolski. W centrum kraju i na północy mamy ostrzeżenia drugiego stopnia i opady do 100 mm do poniedziałku - zaznaczyła.
Służby są w pełnej gotowości
Państwowa Straż Pożarna podała, że tylko dziś do godziny 15:00 w całym kraju odnotowano już 183 interwencje związane z czynnikami atmosferycznymi. Prowadzone działania polegają głównie na wypompowywaniu wody z zalanych ulic, piwnic, posesji oraz usuwaniu wiatrołomów.
Najwięcej interwencji odnotowano w województwach:
- podkarpackim - 52,
- opolskim - 52,
- mazowieckim - 16,
- dolnośląskim - 14,
- śląskim - 12,
- małopolskim - 11.
Z uwagi na prognozowane warunki ewakuowano 8 obozów harcerskich, w tym 6 w województwie śląskim i 2 w województwie małopolskim. Działania miały charakter prewencyjny.
W odpowiedzi na trudną sytuację pogodową, o godzinie 18:00 odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.