Służby mundurowe tracą cierpliwość. Wzywają rząd do realizacji porozumienia

i

Autor: X/MSWiA

wiadomości

Służby mundurowe tracą cierpliwość. Wzywają rząd do realizacji porozumienia

2025-05-21 9:54

Związki zawodowe służb mundurowych alarmują, że rząd nie dotrzymuje uzgodnionych terminów. Pomimo marcowego porozumienia z MSWiA, kluczowe projekty ustaw nadal nie ujrzały światła dziennego. Mundurowi domagają się wyjaśnień i zapowiadają kolejne spotkanie ze stroną rządową.

Mundurowi niepokoją się opóźnieniami. Apel do rządu

Związki zawodowe reprezentujące służby mundurowe – w tym policjantów, strażaków i funkcjonariuszy Straży Granicznej – wyrażają poważne zaniepokojenie brakiem realizacji zobowiązań wynikających z porozumienia zawartego z MSWiA 6 marca 2025 roku. Jak podkreśla Bartłomiej Mickiewicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”, opóźnienia w publikacji zapowiedzianych projektów ustaw budzą niepokój i frustrację środowiska.

Żebyśmy nie zostali źle zrozumiani czy oskarżeni o działania polityczne, postanowiliśmy zwołać jeszcze jedno posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" na 22 maja. Na to posiedzenie zaprosiliśmy pozostałe związki zawodowe i mamy wstępne deklaracje, że ich przedstawiciele się pojawią” – poinformował Mickiewicz.

Kluczowe zobowiązania służb wciąż niespełnione

Marcowe porozumienie z ministrem Tomaszem Siemoniakiem miało zakończyć napięcia w służbach i zawierało konkretne terminy dla wdrożenia ważnych ustaw. Minister MSWiA zobowiązał się m.in. do:

  • przedstawienia projektu ustawy o świadczeniu mieszkaniowym w ciągu dwóch tygodni – ustawa trafiła do konsultacji, jednak związki zgłosiły do niej liczne uwagi;
  • przygotowania projektu ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej w ciągu 30 dni – dokumentu wciąż nie ma;
  • przedstawienia programu modernizacji służb na lata 2026–2029 do 31 marca – projekt nie został opublikowany;
  • zaprezentowania do 31 sierpnia propozycji zmian w systemie uposażeń – dotychczas bez rezultatów.

Co więcej, żaden z tych projektów nie pojawił się w Rządowym Centrum Legislacyjnym ani w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Ostatnia szansa na dialog

Podczas spotkania zaplanowanego na 22 maja przedstawiciele związków oczekują jednoznacznych deklaracji od resortów spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i finansów.

„Jeżeli minister się nie pojawi, albo co gorsza, te informacje, które minister przekaże, okażą się niesatysfakcjonujące, to niestety będziemy musieli przejść do działania” – zapowiedział Mickiewicz.

Poprzednie rozmowy odbyły się 8 maja i również nie przyniosły przełomu. Wówczas omówiono m.in. brak projektu modernizacji, opóźnienia w pracach nad Kartą Rodziny Mundurowej i przeciągające się procedowanie ustawy o świadczeniu mieszkaniowym.

Groźba protestów służb powraca

W grudniu 2024 roku część związków rozpoczęła akcję protestacyjną, a inni deklarowali gotowość do jej rozpoczęcia. Ustalono jednak zawieszenie protestów do czasu realizacji postulatów. Obecne opóźnienia mogą doprowadzić do ich wznowienia.

Związki domagają się m.in. świadczenia mieszkaniowego wzorowanego na wojsku, mechanizmu waloryzacji uposażeń w programie modernizacyjnym i powiązania finansowania służb z PKB. W odpowiedzi rząd zapowiedział wypłatę świadczeń mieszkaniowych od 1 lipca 2025 r. – od 900 do 1800 zł miesięcznie, w zależności od miejsca pełnienia służby. Dodatek ten ma być nieopodatkowany.

Służby ostrzegają. Czas na konkrety

Związkowcy jasno sygnalizują, że dalsze zwlekanie ze strony rządu może spotkać się z ostrą reakcją środowiska. Jak podkreśla Mickiewicz, „mam nadzieję, że wreszcie przejdziemy od deklaracji do realizacji”. Dla tysięcy funkcjonariuszy, którzy codziennie pełnią służbę w trudnych warunkach, obietnice bez pokrycia stają się coraz trudniejsze do zaakceptowania.

Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: PAP

DOBRZYŃSKI: SŁUŻBY NIE INGERUJĄ W WYBORY | POŻAR MARYWILSKIEJ TO DYWERSJA ROSJI