Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: fot. Altaf Shah / Pexels

Porady

Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Dzięki tym skutecznym sposobom problem zniknie!

2022-04-05 14:27

Co roku wiele osób zastanawia się jak pozbyć się gołębi z parapetów i balkonów. Niestety obecność tych ptaków bywa uciążliwa, zwłaszcza że nie należą one do zbyt czystych zwierząt, a lista chorób, którymi można się od nich zarazić jest spora. Jak zabezpieczyć balkon i parapet przed nieciachanymi pierzastymi współlokatorami? Zapraszamy do artykułu.

Gołębie przenoszą wiele chorób

Jeśli wasz balkon lub parapet upodobały sobie gołębie, to zapewne zauważyliście, że zwykłe krzyki nie są w stanie ich zniechęcić od odwiedzin i prób założenia gniazda. Jest kilka metod, które pomogą ci skutecznie pozbyć się tego ptasiego problemu. Dlaczego sąsiedztwo gołębi nie jest wskazane.

Głównym problemem są ich odchody i pasożyty, jakie przenoszą. Sanepid wymienia szereg chorób, które mogą się rozwinąć u człowieka w wyniku kontaktu z gołębiami.

Najczęstszymi czynnikami etiologicznymi zakażeń przenoszonych z dzikich gołębi na ludzi są grzyby, m.in.:

– Chlamydophila psittaci – zakażenie powoduje psitakozę (ornitozę);

– Crytococcus neoformans – wywołuje kryptokokozę (drożdżycę europejską);

– Aspergillus sp. – wywołuje aspergilozę;

– Histo plasma capsulatum – wywołuje histoplazmozę.

Patogeny przedostają się do organizmu człowieka głównie drogą wziewną. Innymi słowy zarazić się możemy, otwierając okno, którego parapet jest zanieczyszczony przez gołębie. Wdychając powietrze zanieczyszczone drobnoustrojami gromadzącymi się w piórach i wysuszonych ptasich odchodach możemy narazić się na infekcje układu oddechowego i zapalenia płuc, niekiedy drobnoustroje zajmują też ośrodkowy układ nerwowy (mózg, opony mózgowe), układ moczowy, skórę. Jakby tego było mało dziko żyjące gołębie bywają ponadto nosicielami licznych ektopasożytów, zaliczanych do pajęczaków i owadów, które żywią się krwią zwierząt. Największe zagrożenie dla ludzi stwarza, zwłaszcza Argas reflexus (obrzeżek, zwany też kleszczem gołębim), z uwagi na możliwość powodowania burzliwych reakcji anafilaktycznych. Podobnie jak inne kleszcze, obrzeżki mogą przenosić na ludzi choroby: boreliozę lub wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto sprzątać po gołębiach – najlepiej w rękawiczkach i maseczce.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Gołębie zalicza się do zwierząt udomowionych, które od wieków były hodowane przez człowieka. Ze względu na łatwą dostępność pokarmu i dokarmianie zwierzęta te chętnie bytują w miastach.

Jest kilka sposobów na zniechęcenie gołębi do odwiedzania naszych balkonów i parapetów.

  • Siatka

Pierwszym i niezawodnym sposobem na pozbycie się gołębi jest zamontowanie specjalnej siatki ochronnej na balkonie. Materiał, z którego jest wykonana (polietylen) charakteryzuje się dużą odpornością na różnice temperatur, rozciąganie, kurczenie czy uszkodzenia mechaniczne, a zazwyczaj drobny splot sprawia, że jest prawie niewidoczna z dużej odległości. Siatka jest stosunkowo łatwa w montażu, a dodatkowo uchroni też koty przed wypadnięciem z balkonu.

  • Odblaskowe dzwonki wietrzne

Gołębie nie lubią dzwoneczków, błyszczących taśm, blaszek, w których odbija się światło. Umieszczenie tego typu ozdoby zazwyczaj wzbudza w ptakach niepokój i może spowodować, że wybiorą ona „bezpieczniejszy” balkon.

  • Figurka kruka lub jastrzębia

Podobne działanie ma zamontowanie figurki kruka lub innego drapieżnego ptaka. Istotne, aby figurka poruszała się w wyniku podmuchów wiatru. Plastikowy odlew kruka przyczepiony na stałe do poręczy balkonu nie jest skuteczny, bo gołębie zorientują się, że to atrapa.

  • Kolce na parapecie

Jeśli gołębie polubiły wasz parapet, to warto rozważyć zamontowanie specjalnych kolców odstraszających ptaki, które zakończone są silikonowymi nakładkami. Nie wyrządzą one krzywdy żadnemu gołębiowi, a zniechęcą do lądowania.

  • Spray zapachowy odstraszający ptaki

W wielu marketach budowlanych można kupić spray odstraszający ptaki. Kompozycja olejków zapachowych zniechęca gołębie do przebywania w jego okolicy. Spraye są skuteczne. Niestety spryskiwanie należy powtarzać co jakiś czas, zwłaszcza po deszczu.

Warto też pamiętać, że gołębie uwielbiają zagracone balkony. Jeśli na waszym balkonie będzie porządek i mało zakamarków do założenia gniazda to prawdopodobieństwo, że gołębie się tam pojawią jest znacznie niższe. Jeśli znacie inne skuteczne metody daj znać w komentarzach.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!