SKRÓCENIE PRACY W UPAŁY - kiedy pracownicy mogą wcześniej wyjść do domu?

2021-06-18 10:22
Upały w Polsce
Autor: pixabay.com Upały w Polsce

Nad Polskę nadciąga fala upałów! Powszechnie wiadomo, że gorąco może być groźne dla naszego zdrowia. A co z osobami pracującymi w najgorętsze dni? Czy przysługuje im krótszy dzień pracy ze względu na temperatury? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Skrócenie pracy w upały - kiedy pracownicy mogą wcześniej wyjść do domu? Jakie obowiązki ma pracodawca? Co mówi na ten temat kodeks pracy? Takie pytania może sobie dziś zadawać wiele osób. Wszystko oczywiście przez wysokie temperatury zapowiadane przez synoptyków. IMGW dla niemal całego kraju wydało ostrzeżenie 2 stopnia przed upałami. W niektórych miejscach Polski termometry pokażą powyżej 30 stopni Celsjusza! Taka pogoda może cieszyć wypoczywających na plażach, ale nie osoby, które w skwarne dni muszą pracować. Nie każdy zawód wykonuje się w klimatyzowanym pomieszczeniu, a to oznacza ryzyko przegrzania organizmu, co może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Warto wiec wiedzieć, jakie obowiązki ciążą na pracodawcy i czy możliwe jest skrócenie czasu pracy w upały. Informacje na ten temat znajdziecie w dalszej części artykułu.

Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim. Zobacz jak to wygląda

Skrócenie pracy w upały - co mówi na ten temat kodeks pracy?

Jak kwestia skrócenia czasu pracy w czasie upałów wygląda w kodeksie pracy? Dokument porusza to zagadnienie. Okazuje się, że pracodawca może skrócić dzień pracy z powodu wysokich temperatur. Może to zrobić wypuszczając pracowników wcześniej, lub ustalając dodatkowe przerwy. Nie jest to jednak jego obowiązek. Decyzja zależy wiec od tego, czy skrócenie pracy w upał uzna za stosowne. Jeśli zdecyduje się na taki krok, musi zapłacić pracownikom pełne wynagrodzenie. Warto dodać, że przepisy są bardziej precyzyjne w przypadku pracowników młodocianych - pracodawca ma zakaz zatrudniania ich do pracy wykonywanej w pomieszczeniach, gdzie temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powyżej 65%.

Praca w upały - jakie obowiązki ma pracodawca?

Choć skrócenie dnia pracy w upał zależy od dobrej woli pracodawcy, ciążą na nim również obowiązki związane z zapewnieniem warunków pracy w najgorętsze dni. Artykuł 232 Kodeksu pracy nakazuje pracodawcy zapewnić bezpłatnie napoje i posiłki dla pracowników pracujących w szczególnie uciążliwych warunkach. By egzekwować te przepisy, termometry w pomieszczeniu musza pokazywać powyżej 28 stopni Celsjusza. Większość dzisiejszych pomieszczeń biurowych, sklepów czy lokali usługowych jest jednak klimatyzowana.

Inaczej rzecz się ma w przypadku pracy na zewnątrz. Posiłki i napoje trzeba zapewnić na stanowisku pracy już przy temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o napoje, to przede wszystkim woda. Przepisy nie nakładają obowiązku dostarczenia soków, izotoników itp.

Klimatyzacja i wentylacja

Warto dodać, że pracodawca ma obowiązek dbania o urządzenia klimatyzujące i wentylujące w miejscu pracy. Szczegółowe wytyczne dotyczące zasad organizacji pracy znaleźć można w kodeksie pracy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze