Sinice nad Bałtykiem. Zamknięto 11 kąpielisk. Sprawdź, gdzie nie wolno się kąpać

2025-07-27 14:30

Z powodu sinic zamknięto kilkanaście kąpielisk w północnej Polsce. Zakwit uniemożliwia korzystanie z 11 miejsc rekreacji wodnej, w tym z popularnych plaż nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed kontaktem z zanieczyszczoną wodą.

Sinice nad Bałtykiem. Zamknięto 11 kąpielisk. Sprawdź, gdzie nie wolno się kąpać

i

Autor: Pixabay

Czerwone flagi na kąpieliskach

Zakwit sinic doprowadził do zamknięcia 11 kąpielisk w północnej Polsce. Wysoka temperatura wody, która w Bałtyku wynosi od 18,6 do 21 stopni Celsjusza, sprzyja rozwojowi tych mikroorganizmów. Sytuacja ta dotknęła zarówno popularne miejscowości nadmorskie, jak i te położone nad Zalewem Szczecińskim, znacząco wpływając na plany wypoczynkowe turystów i mieszkańców.

Te kąpieliska są zamknięte

Według danych opublikowanych w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w województwie pomorskim zamknięto aż 9 kąpielisk. Wśród nich znalazły się cztery kąpieliska w Krynicy Morskiej: Bulwar Słoneczny 1, Korczaka, Bulwar Słoneczny 2 oraz Port. Zakaz kąpieli obowiązuje również w Kątach Rybackich oraz na kąpielisku „Mała Plaża” w Helu. Dodatkowo zabronione jest również korzystanie z trzech kąpielisk w Jastarni, chodzi o kąpieliska: Leśna, Zdrojowa i Nadmorska-Plażowa.

W województwie zachodniopomorskim również powiewają czerwone flagi. Zamknięto kąpieliska w Stepnicy oraz w Trzebieży, obu położonych nad Zalewem Szczecińskim.

Sinice są zagrożeniem dla zdrowia

Sinice, czyli cyjanobakterie, to jedne z najstarszych organizmów na Ziemi, charakteryzujące się dużą zdolnością przystosowawczą do różnych warunków środowiskowych. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych. Masowe zakwity cyjanobakterii są zjawiskiem naturalnym, a ich pojawienie się jest warunkowane przez kilka kluczowych czynników. Należą do nich wysoka temperatura wody, obecność soli biologicznych, zwłaszcza fosforanów, słaby wiatr oraz brak opadów.

Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej sinicami może prowadzić do szeregu niekorzystnych reakcji organizmu. Do najczęstszych objawów należą wysypka oraz zaczerwienienie spojówek. W przypadku przypadkowego połknięcia wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty i bóle brzucha. Z tego względu, służby sanitarne apelują o bezwzględne przestrzeganie zakazów kąpieli i unikanie kontaktu z wodą, w której stwierdzono obecność sinic.

Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach na terenie całej Polski są na bieżąco aktualizowane i dostępne w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.