Shamima Begum

i

Autor: LAURA LEAN / POOL / AFP

Shamima Begum przegrała apelację w sprawie odebrania jej brytyjskiego obywatelstwa

2023-02-22 13:42

W środę, 22 lutego, Shamima Begum przegrała apelację w sprawie odebrania jej brytyjskiego obywatelstwa, co oznacza, że nie będzie mogła wrócić do Wielkiej Brytanii - podaje PAP. W 2015 r. w wieku 15 lat wyjechała z Londynu do Syrii, aby dołączyć do terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie.

Shamima Begum pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa

W 2019 r. Shamima Begum mająca korzenie bangladeskie została pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa decyzją ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida, który uznał, że stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Tę decyzję prawnicy 23-letniej obecnie Begum zaskarżyli, jednak w środę Specjalna Komisja Odwoławcza ds. Imigracyjnych (SIAC) - wyspecjalizowany trybunał, który rozpatruje takie odwołania - odrzuciła ich wniosek.

Kilkudniowa próba odwoławcza okazała się bezskuteczna

Jak dalej podaje PAP podczas pięciodniowego wysłuchania stron przed komisją w zeszłym roku prawnicy Begum przekonywali, że była ona "zrekrutowana, przetransportowana, przekazana, ukryta i przyjęta w Syrii w celu wykorzystania seksualnego i małżeństwa z dorosłym mężczyzną". Argumentowali również, że MSW nie wzięło pod uwagę, że podróżowała do Syrii i pozostała tam "jako ofiara handlu dziećmi". Z kolei resort wielokrotnie zaznaczał, że jeśli pozwoli się jej na powrót do Wielkiej Brytanii, będzie ona zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego.

SIAC uznała, że istnieje "wiarygodne podejrzenie", że Begum została przemycona do Syrii w celu "wykorzystania seksualnego" oraz że doszło do "możliwych do udowodnienia naruszeń obowiązków" przez organy państwowe, które nie powstrzymały jej podróży do tego kraju. Ale wskazała, że to podejrzenie jest "niewystarczające", aby uznać słuszność argumentu, iż pozbawienie jej brytyjskiego obywatelstwa naruszało jej prawa człowieka. Podejrzenie to nie podważa też legalności decyzji ministra spraw wewnętrznych w tej sprawie.

Jak Shamima Begum trafiła do Syrii? Miała zostać tam przemycona

W lutym 2015 r. Begum wraz z dwoma innymi uczennicami ze wschodniego Londynu udała się do Turcji, a następnie do Syrii, aby dołączyć do Państwa Islamskiego. Tam poślubiła jednego z bojowników, któremu urodziła trójkę dzieci, jednak wszystkie trzy zmarły. Na początku 2019 r., po faktycznym rozbiciu Państwa Islamskiego, została odnaleziona w obozie dla syryjskich uchodźców. W kilku wywiadach udzielonych później brytyjskim mediom ubrana już w zachodnim stylu Begum przekonywała, że popełniła błąd i chciałaby wrócić do Wielkiej Brytanii.

Gdyby Begum wygrała apelację, otwierałoby to drogę do zaskarżenia ministerstwa spraw wewnętrznych w innych takich sprawach. Brytyjski rząd odebrał obywatelstwo ok. 150 osobom, które - jak uznano - stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Co dalej stanie się z Shamima Begum?

Po odurzeniu apelacji Shamima Begum ma niewiele do wyboru. Według nieoficjalnych informacji prawdopodobnie zostanie w syryjskim obozie dla uchodźców. Mogłaby również ubiegać się o obywatelstwo Bangladeszu. Jednak to wiąże się z kolejnymi trudnościami. Bowiem tam obowiązuje kara śmierci za terroryzm.

Jak dobrze znasz uniwersum Gry o tron i Rodu smoka? QUIZ tylko dla prawdziwych fanów!
Pytanie 1 z 10
Co jest cechą charakterystyczną rodu Targaryenów?
Gra o tron i Ród smoka: QUIZ