Wystraszony pies

i

Autor: pixabay.com Wystraszony pies

Pies boi się fajerwerków? NIE PODAWAJ MU TEGO ŚRODKA! Możesz zaszkodzić zwierzęciu!

2021-12-31 12:42

Huk petard i fajerwerków jest niezwykle stresujący dla psów. Niektórzy, chcąc uspokoić zwierzę podczas Sylwestra, stosują pewien preparat weterynaryjny. To błąd! Dowiedzcie się, dlaczego nie wolno podawać go psom bojącym się wystrzałów.

Sylwester - dla nas to dzień zabawy, podczas której żegnamy stary i witamy nowy rok. Dla zwierząt jest to jednak czas niezwykle stresujący. Powodem tego są fajerwerki i petardy, których głośne wystrzały straszą i płoszą zwierzaki. Wiele miast zachęca do zabawy bez użycia pirotechniki, ale formalne zakazy odpalania fajerwerków nie obowiązują. Dlatego też każdego roku w sylwestra wciąż słuchać huk sztucznych ogni. Szczególnie źle znoszą to psy. Właściciele często starają się złagodzić ich stres. Niestety nie zawsze wybierają odpowiednie sposoby. Niektórzy, chcąc uspokoić psa, stosują preparat weterynaryjny o nazwie Sedalin. Robią to nie wiedząc, że mogą jeszcze bardziej zaszkodzić zwierzęciu! Dlaczego nie powinno się podawać psom tego specyfiku? O tym w dalszej części artykułu.

TikTok TRENING. TRENDY NA 2022 | ESKA XD - Fit vlog #39

Sedalin - co to za środek i jak działa?

Sedalin jest środkiem sprzedawanym najczęściej w formie żelu podawanego doustnie. To specjalistyczny preparat weterynaryjny stosowany na przykład podczas przeprowadzania badań lub długotrwałego transportu zwierzęcia. W żadnym wypadku nie powinno się go stosować jako środka uspokajającego dla psa podczas Sylwestra! Dlaczego? Sedalin podawany jest w celu zwiotczenia mięśni. Zwierzę zachowuje jednak pełną świadomość. Podanie go psu może się skończyć wywołaniem jeszcze większej traumy! Zwierzę wciąż słyszy huk fajerwerków, lecz nie może zareagować ucieczką i ukryciem się w bezpiecznym miejscu. To potęguje stres.

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa podczas Sylwestra?

O północy w Sylwestra, gdy zewsząd dobiega huk wystrzałów, pies powinien pozostać w domu. W miarę możliwości w towarzystwie właściciela lub osoby, której ufa - to złagodzi stres. Powinniśmy zadbać o przygotowanie spokojnego miejsca, do którego zwierzę będzie mogło uciec. Jeśli jednak wychodzimy z psem na zewnątrz, powinniśmy go pewnie trzymać na smyczy - hałas może przestraszyć go do tego stopnia, że wyrwie się i ucieknie. Zabezpieczając się na taką okoliczność musimy zwrócić uwagę na oznakowanie w postaci czipa czy adresatki i zapisanie numerów instytucji pomagających w odszukani zwierzęcia. W przypadku zgubienia się psa, ułatwi to dostarczenie czworonoga bezpośrednio do opiekuna.