Piąta fala COVID: fatalne prognozy rządu. Nawet 140 tysięcy zakażeń. Co z obostrzeniami?

2022-01-21 12:26
Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia
Autor: TOMASZ GZELL/PAP Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia

W piątek odbyła się konferencja Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której zapowiedziano kilka zmian w związku z pandemią koronawirusa. Zmienia się czas trwania kwarantanny, testy będą bardziej dostępne. - Szykujemy się na dużo większą liczbę zakażeń - zapowiedział Mateusz Morawiecki i dodał, iż najbliższe tygodnie będą kluczowe.

Piąta fala pandemii trwa w najlepsze a dane przedstawiane przez Ministerstwo Zdrowia z dnia na dzień są coraz bardziej przerażające. W piątek, 21 stycznia padł rekord zakażeń od początku pandemii w Polsce. Jak podało ministerstwo zdrowia - odnotowano aż 36 665 nowych zakażeń koronawirusem. To skok o 128 proc. w porównaniu do zeszłego tygodnia. Zmarło też 248 osób z COVID-19. W Polsce potwierdzono 1390 dodatkowych zakażeń wariantem Omikron, który odpowiada już za 30 proc. zachorowań w kraju. W związku z tym Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli zmiany w walce z pandemią. - Szykujemy się na dużo więcej zakażeń - dodał premier.

KONFERENCJA MINISTRA ZDROWIA 21.01.2022: NOWE ZASADY

- Piąta fala stała się faktem. Jednak ona różni się nieco od poprzednich. Dziś mamy do czynienia z omikronem, który jest bardziej zaraźliwy od poprzednich wersji. Dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową. Musimy przygotować się na bardzo dużo zakażeń - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak zapowiedziano prognozy na najbliższe tygodnie są różne. Jednak możliwy jest scenariusz nawet 140 tysięcy zakażeń dziennie, także i takie prognozy czytałem. Adam Niedzielski dodał, iż mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Spodziewany apogeum V fali to koniec lutego lub początek marca. W związku z czym trzeba reagować. Jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie:

  • Łóżka COVIDOWE- Jest to zalecenie do placówek. Ma być więcej łóżek covidowych. Będzie ich więcej, aby służba zdrowia mogła obsłużyć kolejne zachorowania. W związku z tym, iż nowy wariant jest bardzo zaraźliwy, służba zdrowia musi się przygotować na najgorsze. Obecnie tych łóżek jest 30 tysięcy. Ich zapełnienie wynosi obecnie około 40%. W pesymistycznych scenariuszach to nie wystarczy, dlatego trzeba szykować ewentualność nawet na 60 tysięcy łóżek, jeśli sprawdzi się czarny scenariusz.
  • Zalecenie pracy zdalnej - administracja publiczna i samorządowa ma przejść na pracę zdalną. Także inne firmy w których to możliwe mają przejść na pracę zdalną. Przez co najmniej kilka tygodni kto może, ma pracować zdalnie.
  • Każdy obywatel powyżej 60 roku życia, który ma potwierdzonego koronawiursa, będzie zbadany w ciągu 48 godzin przez lekarza. WAŻNE: będzie to badanie przeprowadzone osobiście. Lekarz będzie przyjeżdżać nawet do domu! Będzie to zadanie POZ-tów.
Wybucha III WOJNA ŚWIATOWA. Bronisz ojczyzny, czy uciekasz? | Komentery

KONFERENCJA MINISTRA ZDROWIA 21.01.2022: ZMIANY W KWARANTANNIE

Podczas konferencji Mateusz Morawiecki ogłosił także, iż zmienia się czas przebywania na kwarantannie. Od teraz będzie to siedem dni, nie jak dotychczas 10. - Idziemy wzorem innych krajów. Tutaj takie rozwiązanie się sprawdziło, dlatego skracamy czas kwarantanny do 7 dni - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

KONFERENCJA MINISTRA ZDROWIA: TESTY TAKŻE W APTEKACH!

Przyczyną tak dużego przyrostu chorych jest wariant omikron. Właśnie dlatego tak ważne jest testowanie, ponieważ wariant ten jest wyjątkowo zaraźliwy. Właśnie dlatego tak ważne jest testowanie. Za kilka dni dużo łatwiej będzie także zrobić test. Zapowiadane testy antygenowe od 27 stycznia będzie można także zrobić w aptekach. To z pewnością ułatwi testowanie, ponieważ obecnie szczególnie ludzie z mniejszych miejscowości mieli problem aby jechać do innego miasta i wykonać test. - Trzeba bardzo szybko identyfikować ryzyko zakażenia. Testy będą prowadzone w aptekach które są przygotowane do tego infrastrukturalnie - powiedział Adam Niedzielski. W których aptekach będzie można wykonać testy? Najprawdopodobniej w tych samych w których można się obecnie szczepić - te bowiem posiadają odpowiednią infrastrukturę. 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze