Rosjanie ostrzelali rafinerię. Takiej skali zanieczyszczenia środowiska nigdy nie widziano

i

Autor: Facebook/Людмила Денісова Rosjanie ostrzelali rafinerię. "Takiej skali zanieczyszczenia środowiska nigdy nie widziano"

Rosjanie ostrzelali rafinerię. "Takiej skali zanieczyszczenia środowiska nigdy nie widziano"

2022-05-09 18:11

Rosjanie ostrzelali drugą największą rafinerię na Ukrainie. Jak podkreślono, istnieje ryzyko wybuchu. Jak informuje ukraińska rzeczniczka praw człowieka - takiej skali zanieczyszczenia środowiska nigdy wcześniej nie widziano na Ukrainie.

Płoną zakłady na terenie rafinerii

- Rosjanie ostrzelali drugą największą rafinerię na Ukrainie, położoną w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju. W wyniku ostrzału zapaliły się zakłady na terenie rafinerii, pożar rozprzestrzenił się na powierzchni ponad pół hektara; jest groźba wybuchu - poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Czytaj także: Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą chce ochrony. Rząd komentuje

Ze względu na trwający ostrzał nie było możliwe ugaszenie pożaru. Jak pisze Denisowa w mediach społecznościowych, od początku wojny Rosjanie regularnie ostrzeliwują infrastrukturę naftową.

Katastrofa klimatyczna

- Oprócz ofiar w ludziach, zniszczenia infrastruktury i zmniejszonych zdolności obronnych naszego państwa, niszczenie składów ropy ma kluczowe znaczenie dla środowiska. Spalanie produktów ropopochodnych uwalnia czynniki rakotwórcze i substancje, które mogą znacząco wpłynąć na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne - skomentowała rzeczniczka praw człowieka.

- Takiej skali zanieczyszczenia środowiska nigdy wcześniej nie widziano na Ukrainie - podkreśliła Denisowa.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Tylko 1 na 25 osób zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 10
77 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. W walkach wzięły udział 72 państwa. Na terenie ilu z nich toczyły się walki?
Ambasador Rosji obrzucony krwią. Chciał złożyć kwiaty pod pomnikiem radzieckich żołnierzy