- Rekrutacja do liceum w 2025 roku to wieloetapowy proces, który rozpoczął się od składania wniosków i egzaminów dodatkowych.
- Kluczowe daty ogłoszenia list zakwalifikowanych kandydatów różnią się w zależności od regionu, z terminami od 15 do 17 lipca.
- Ostateczne listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów zostaną opublikowane 21 lipca w całej Polsce.
- Co należy zrobić po zakwalifikowaniu się do szkoły, a co w przypadku niepowodzenia w pierwszym etapie rekrutacji?
Rekrutacja do liceum 2025. Harmonogram krok po kroku
Zanim uczniowie zobaczą swoje nazwiska na listach, musieli przejść przez wieloetapowy i często stresujący proces. Cała procedura, choć różni się w detalach w zależności od województwa, przebiega według podobnego schematu. Na przykładzie harmonogramu z Torunia można prześledzić kluczowe etapy, które obowiązywały w całym kraju:
- Składanie wniosków: Zazwyczaj od maja do połowy czerwca kandydaci składali wnioski do wybranych przez siebie szkół.
- Sprawdziany i egzaminy: W przypadku klas wymagających szczególnych uzdolnień (np. artystycznych, sportowych czy dwujęzycznych), w czerwcu odbywały się dodatkowe sprawdziany.
- Uzupełnienie dokumentów: Po otrzymaniu wyników egzaminu ósmoklasisty i świadectw ukończenia szkoły podstawowej, uczniowie mieli czas do początku lipca, aby dostarczyć je do szkoły pierwszego wyboru.
- Oczekiwanie na wyniki: To najtrudniejszy etap, który właśnie dobiega końca.
Kiedy wyniki rekrutacji? Kluczowe daty w różnych miastach
Choć ostateczny termin ogłoszenia list przyjętych kandydatów jest wspólny dla całej Polski, to daty publikacji list zakwalifikowanych różnią się w zależności od regionu. Warto sprawdzać dokładne godziny na stronach lokalnych kuratoriów oświaty.
Oto najważniejsze terminy na 2025 rok:
- 15 lipca (wtorek): Tego dnia wyniki poznają m.in. uczniowie w Trójmieście (listy mają pojawić się o godz. 13:00) oraz w Toruniu.
- 16 lipca (środa): To dzień ogłoszenia list zakwalifikowanych w województwie dolnośląskim i łódzkim.
- 17 lipca (czwartek): Na ten dzień czekają kandydaci z Warszawy i Mazowsza. Listy w stolicy zostaną opublikowane o godz. 12:00.
- 21 lipca (poniedziałek): To ostateczny i najważniejszy termin. Tego dnia szkoły w całej Polsce opublikują finalne listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
Jestem na liście zakwalifikowanych. Co dalej?
Znalezienie swojego nazwiska na liście zakwalifikowanych to fantastyczna wiadomość, ale to jeszcze nie koniec formalności! Aby ostatecznie zostać uczniem danej szkoły, należy potwierdzić wolę nauki.
Kandydaci mają na to czas do 18 lipca. Potwierdzenie polega na dostarczeniu do szkoły oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. To kluczowy krok – jego pominięcie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca!
Uczniowie, którzy dostali się do techników lub szkół branżowych, muszą dodatkowo pamiętać o dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
A co, jeśli się nie dostałem?
Dla tych, którym nie powiodło się w pierwszym terminie, nic straconego. Po 21 lipca rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca, które pozostały w szkołach. Harmonogram tego etapu również zostanie podany przez kuratoria oświaty. To druga szansa, z której warto skorzystać, aby spokojnie rozpocząć nowy rok szkolny w wybranej placówce.
