- W rządzie Donalda Tuska planowane jest utworzenie dwóch nowych ministerstw: Ministerstwa Gospodarki, które ma połączyć kompetencje Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, oraz Ministerstwa Energetyki, które wchłonie kilka istniejących resortów.
- Rekonstrukcja rządu ma na celu zmniejszenie liczby ministrów i ich zastępców, aby uczynić go jednym z najmniejszych w Europie.
- Sławomir Nitras zrezygnował z funkcji ministra sportu i turystyki, a Hanna Wróblewska może zostać zastąpiona na stanowisku ministra kultury przez Aleksandrę Leo.
- Rozważane są zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości, a nadzór nad spółkami Skarbu Państwa ma zostać przekazany KPRM, wzmacniając rolę premiera w polityce unijnej.
- Więcej informacji znajdziesz na eska.pl
Dwa nowe resorty na horyzoncie
Rekonstrukcja gabinetu Donalda Tuska oznacza powstanie dwóch potężnych ministerstw – gospodarki i energetyki. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, pierwszym miałby kierować obecny minister finansów Andrzej Domański. Nowy „superresort” gospodarczy ma scalić kompetencje dzisiejszego Ministerstwa Finansów, a także Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Drugie z nowych ministerstw, energetyczne, miałoby wchłonąć nawet pięć istniejących resortów – w tym prawdopodobnie likwidowane Ministerstwo Przemysłu. Wśród kandydatów na szefa tego resortu wymieniany jest wiceszef MKiŚ Miłosz Motyka z PSL. – Nawet nie o to chodzi, że to będą „superresorty”. Chodzi o to, że one będą kumulowały sprawy porozrzucane w czterech czy pięciu resortach. Będzie to bardziej przejrzyste – tłumaczył wcześniej Włodzimierz Czarzasty.
Mniej stanowisk, większa efektywność
Główne założenie rekonstrukcji to redukcja liczby członków rządu – zarówno ministrów, jak i ich zastępców. Liczba ta ma spaść poniżej 100, co uczyniłoby rząd Donalda Tuska jednym z najmniejszych w Europie pod względem struktury. – Będziemy mieli nie jeden z największych rządów w Europie, tylko jeden z najmniejszych – deklarował premier już w lutym.
Największe cięcia mają dotknąć ministrów bez teki. Z rządem prawdopodobnie pożegnają się m.in. Katarzyna Kotula (ds. równości), Adriana Porowska (ds. społeczeństwa obywatelskiego) oraz Marzena Okła-Drewnowicz (ds. polityki senioralnej). Zmiany obejmą także część ministrów resortowych – mowa m.in. o Krzysztofie Paszyku (rozwój i technologie) oraz Czesławie Siekierskim (rolnictwo), obaj z PSL.
Kto odchodzi, kto zostaje? Zmiany personalne
Część zmian już została ogłoszona lub potwierdzona przez polityków. We wtorek wieczorem Sławomir Nitras poinformował o swojej rezygnacji z funkcji ministra sportu i turystyki. – Wszystkim, z którymi współpracowałem, z którymi los mnie zetknął, szczególnie sportowcom – niskie ukłony i podziękowania. To był zaszczyt i ogromna przyjemność – napisał na portalu X.
Media informowały także o możliwej dymisji minister kultury Hanny Wróblewskiej. Jej miejsce miałaby zająć Aleksandra Leo z Polski 2050, która już otrzymała rekomendację od partii. – To jest bardzo ważny resort, z którym wiążemy olbrzymie nadzieje – mówił Paweł Zalewski w TVP Info.
Nie milkną także spekulacje wokół możliwej dymisji ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jako potencjalnych następców wymienia się m.in. Przemysława Rosatiego oraz sędziego Waldemara Żurka. Z kolei premier Tusk nie przewiduje powołania wicepremiera z Polski 2050. Szymon Hołownia zapowiedział jednak, że jego ugrupowanie po listopadowym odejściu z funkcji marszałka Sejmu wskaże zarówno kandydata na wicepremiera, jak i wicemarszałka. Jedną z rozważanych propozycji ma być objęcie teki wicepremiera przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego.
Zmiany dotkną też obszar nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, który ma zostać przekazany KPRM. Wzmocniona ma zostać także rola premiera w zakresie polityki unijnej – po rekonstrukcji pierwszą osobą odpowiedzialną za prowadzenie polityki europejskiej będzie premier Donald Tusk – podają źródła PAP.
Oprac. Marcin Paczkowski, źródło: PAP.
„Super Express” pomaga premierowi w rekonstrukcji rządu! Dziennikarze ocenili ekipę Tuska! Zobacz opinie w naszej galerii!