Prezydent Duda w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej: Nigdy więcej wojny

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

wiadomości

Prezydent Duda w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej: "Nigdy więcej wojny"

2025-05-08 9:24

W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej prezydent Andrzej Duda wystosował apel o pokój. Podkreślił, że Polska – jako pierwsza ofiara konfliktu – wie, jak wielką tragedią jest wojna. Zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia oraz potrzebę budowania silnego i bezpiecznego państwa.

80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Pamięć o wojnie jako wezwanie do pokoju

„W dniu 80. rocznicy zakończenia najstraszliwszego konfliktu w dziejach świata - II wojny światowej - musi wybrzmieć apel: nigdy więcej wojny” – podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

W swoim przesłaniu opublikowanym na platformie X zaznaczył, że mimo upływu lat, pamięć o tragedii wojny pozostaje żywa, szczególnie w obliczu współczesnych konfliktów.

Duda: Wojna nie jest przeszłością. Zagrożenia współczesnego świata

Prezydent przypomniał, że świat nadal nie jest wolny od zagrożeń. „Świat potrzebuje dzisiaj pokoju. Rosyjska agresja na Ukrainę, konflikt na Bliskim Wschodzie, starcia między Indiami a Pakistanem. Żyjemy ponownie w niebezpiecznych czasach” – zauważył.

Zaznaczył, że Polacy doskonale rozumieją dramat wojny.

My, Polacy, jak mało który naród wiemy, jak wielką tragedią jest wojna. To Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej” – napisał Andrzej Duda na platformie X.

Wojenne straty Polski i bohaterstwo narodu

Prezydent przypomniał, że wojna rozpoczęta brutalną agresją hitlerowskich Niemiec, a później Związku Sowieckiego, pochłonęła życie niemal 6 milionów polskich obywateli. Wspomniał także o ogromnym zaangażowaniu polskich żołnierzy: „Polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach tej wojny – od Narviku po Tobruk, od Bitwy o Anglię po Monte Cassino”.

W swoim wystąpieniu oddał hołd bohaterom: „Pamiętamy bohaterstwo Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Powstańców Warszawskich. Mamy przed oczami ruiny zrównanej z ziemią polskiej stolicy. Warszawy”.

Zakończenie wojny nie oznaczało wolności

Prezydent Duda przypomniał, że dla Polski koniec II wojny światowej nie był początkiem wolności.

„Zakończenie II wojny światowej nie oznaczało odzyskania wolności, lecz początek nowego zniewolenia – komunistycznego, ponieważ nasz kraj znalazł się wówczas po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny” – podkreślił.

Silna Polska jako gwarant pokoju

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda zaznaczył, że dzisiejsza Polska robi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. „Państwo robi wszystko, co możliwe, aby Polska była silna i bezpieczna – zarówno dzięki własnej armii, jak i poprzez siłę sojuszy” – napisał.

Podkreślił rolę NATO i sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi: „Jesteśmy sprawdzonym członkiem NATO. Mamy strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Pamiętamy, że Europa swoje bezpieczeństwo zawdzięcza właśnie zaangażowaniu USA, które odegrały kluczową rolę w zakończeniu II wojny światowej i później w czasie zimnej wojny. Tak jest i dzisiaj”.

Duda: Nie gesty, a konkretne działania

Prezydent zaznaczył, że polska polityka bezpieczeństwa to nie tylko deklaracje: „To nie są tylko gesty dyplomatyczne. To konkretne działania. By odstraszać, nie ulegać. By chronić bezpieczeństwo nasze i przyszłych pokoleń”.

Zakończył swoje wystąpienie mocnym akcentem pamięci i hołdu: „Cześć i chwała Bohaterom! Wieczna pamięć Poległym i Pomordowanym!”

Historyczny kontekst – 80 lat od kapitulacji Niemiec

Dokładnie 80 lat temu, 8 maja 1945 roku o godz. 23:01, Niemcy zaprzestały działań wojennych. W Reims, w kwaterze głównej gen. Dwighta D. Eisenhowera, gen. Alfred Jodl podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji. Akt ten zakończył sześcioletnią wojnę w Europie, lecz nie przyniósł wolności krajom Europy Środkowo-Wschodniej, które na kolejne dekady znalazły się pod wpływem Związku Radzieckiego.

Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: PAP

21 pytań dla wszechwiędzących. QUIZ z wiedzy ogólnej. Tylko prawdziwi geniusze zdobedą komplet punktów
Pytanie 1 z 21
W którym roku rozpoczęła się I wojna światowa?
WOJNA JUŻ U NAS JEST! Gen. Różański o planach dyktatora