Square Kilometre Array (SKA)

i

Autor: fot. SKAO

Prawdziwy gigant! Ruszyła budowa największego radioteleskopu na świecie

2022-12-08 14:44

Tego projektu trudno będzie nie zauważyć. Na dwóch kontynentach powstanie Square Kilometre Array (SKA), czyli największy radioteleskop na świecie! Jego budowa właśnie ruszyła.

SKA największy radioteleskop na świecie

Square Kilometre Array (SKA) będzie prawdziwym gigantem. Olbrzymi radioteleskop będą tworzyć dwa obserwatoria rozmieszczone w RPA i Australii, z centrum zarządzania danymi w Wielkiej Brytanii. Zadaniem SKA będzie przeprowadzanie testów teorii względności i poszukiwanie dowodów na istnienie życia pozaziemskiego.

Budowa tego największego na świecie obserwatorium radioastronomicznego rozpoczęła się oficjalnie 5 grudnia 2022 r. Oficjalne rozpoczęcie budowy świętowano na dwóch kontynentach w przyszłych lokalizacjach teleskopów – w Australii (Murchison shire) i RPA (Karoo na Przylądku Północnym).

Jedno obserwatorium na dwóch kontynentach?

Radioteleskopy SKA (SKAO, SKA Observatory) będą początkowo składać się z 131 072 anten w Australii (SKA-Low) oraz 197 anten w Afryce Południowej (SKA-Mid). Dzięki zintegrowanej obserwacji z dwóch kontynentów naukowcy chcą otrzymać lepszy wgląd w nocne niebo. Radioteleskopy SKA mają zostać ukończone w 2028 roku i będą jednym z największych obserwatoriów naukowych na świecie.Sam rozmiar i liczba anten teleskopów SKA zapewni znaczącą poprawę w rozdzielczości i szybkości badań. Teleskopy będą w stanie widzieć niebo o wiele wyraźniej i ujawniać szczegóły, których nie są w stanie wyłapać inne nowoczesne teleskopy. Według zapowiedzi SKA-Low będzie osiem razy czulszy i będzie mapował niebo 135 razy szybciej niż obecne teleskopy. W Australii SKA będzie współpracować z CSIRO, czyli australijską narodową agencją naukową.

Koszt budowy gigantycznego radioteleskopu powinien zamknąć się w kwocie 2 mld euro. Bardzo ważnym momentem dla tego projektu będzie planowana na 2024 rok synchronizacja czterech anten w Australii i sześciu stacji antenowych w RPA. Wtedy badacze sprawdzą poprawność działania sieci.

W momencie ukończenia budowy w 2028 r. SKA będzie miał efektywny obszar zbierania danych wynoszący ok. 500 000 m². Jednak już teraz planowane są kolejne ulepszenia, które mają zapewnić zasięg miliona m2.