Stetoskop

i

Autor: pixabay.com Stetoskop

POSTULATY strajku pracowników ochrony zdrowia - czego żądają protestujący?

2021-09-06 12:56

Ma to być największy protest pracowników i pracownic ochrony zdrowia w historii kraju! Na 11 września Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy zapowiedział zorganizowanie wielkiego strajku. Jakie są postulaty protestujących? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Strajk pracowników ochrony zdrowia został zapowiedziany na 11 września przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Strajkować mają pracownicy i pracownice ochrony zdrowia w całej Polsce, ale największych manifestacji spodziewać się trzeba w Warszawie. Do stolicy mają przyjechać tysiące osób zrzeszonych w 14. organizacjach zawodów medycznych. W planach jest również stworzenie protestacyjnego "białego miasteczka", które miałoby powstać tuż po manifestacjach. Pracownicy i pracownice ochrony zdrowia chcą, by odbywały się tam konferencje prasowe, a także prelekcje organizacji związanych w medycyną w Polsce. Protest może sparaliżować pracę szpitali i służb ratunkowych w kraju. Warunkiem powrotu do pracy jest zaś spełnienie przez rząd 5 postulatów. W dalszej części artykułu dowiecie się, czego żądają pracownicy i pracownice ochrony zdrowia.

Figura Atlasa "Jacka" zdjęta ze szczytu zabytkowego Ratusza w Siedlcach

Postulaty protestujących - czego domagają się pracownicy i pracownice ochrony zdrowia?

11 września wszystkie osoby zatrudnione w ochronie zdrowia będą domagać się między innymi zwiększenia nakładów na polską służbę zdrowia i podniesienia zarobków do poziomu średniej OECD i UE względem średniej krajowej. Postulaty zostały ujęte w 5 punktach:

  1. Znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7 proc., a 8 proc. PKB.
  2. Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej.
  3. Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń.
  4. Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów, ponieważ “Polska jest krajem UE, a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej”.
  5. Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Protest pracowników ochrony zdrowia - białe miasteczko w Warszawie

Tuż po proteście, w Warszawie ma powstać białe miasteczko na wzór tego, które w 2007 roku stworzyły pielęgniarki. W miasteczku znajdzie się centralny duży namiot, w którym codziennie będą się odbywać konferencje prasowe o 10:00. Na terenie miasteczka będą też prowadzone warsztaty i panele edukacyjne. Pojawią się również stoiska organizacji charytatywnych i działających na rzecz pacjentów, które będą informować o swojej działalności i prowadzić prelekcje. Szczegóły będą podawane w wydarzeniu na Facebooku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE