Polskie eksperymenty w kosmosie! Misja IGNIS przebiega sprawnie. "Uznański-Wiśniewski pracuje szybciej niż zakładano"

2025-07-02 8:08

Polska Agencja Kosmiczna podsumowuje piąty dzień badań na ISS w ramach misji IGNIS. Sławosz Uznański-Wiśniewski nie tylko testuje polskie technologie, ale również imponuje tempem pracy. Kierownik misji Sergio Palumberi z ESA chwali załogę i zapewnia, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Łodzianin, Sławosz Uznański poleci w kosmos!

i

Autor: facebook.com/lodzpolska / pixabay/ Archiwum prywatne

Polak w kosmosie – połowa misji załogowej IGNIS za nami

Sławosz Uznański-Wiśniewski już piąty dzień realizuje swoje zadania w ramach misji Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała, że jednym z kluczowych elementów badań są eksperymenty związane z analizą poziomu stresu astronautów przy użyciu encefalografii. To tylko część szerokiego pakietu polskich projektów naukowych, które Uznański-Wiśniewski prowadzi na orbicie.

– Jesteśmy blisko półmetka misji. Wszystko działa bardzo dobrze. Sławosz spisuje się świetnie, pracuje bardzo efektywnie i kończy większość zadań przed czasem – powiedział Sergio Palumberi, kierownik misji z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jak dodał, realizacja założeń misji przebiega lepiej niż planowano – wykonano już ponad jedną trzecią zaplanowanych zadań.

Czy anomalie mają wpływ na przebieg misji?

Mimo ogólnego sukcesu, jak to w kosmosie bywa, nie obyło się bez drobnych komplikacji. W pierwszych pięciu dniach zarejestrowano dziesięć tzw. anomalii, czyli nieprawidłowości. To średnio dwie dziennie – jak ocenia Palumberi, zupełnie normalna liczba.

– Każdą z anomalii udało się przeanalizować i rozwiązać. Co najważniejsze, żadna nie miała poważnego wpływu na realizację celów misji – podkreślił.

Problemy mogły dotyczyć zarówno konfiguracji oprogramowania, jak i serwerów naziemnych przesyłających dane. Czasem pojawiały się drobne błędy po stronie samych astronautów, np. pominięcie godziny wykonania zadania, co można łatwo naprawić.

Eksperci ESA zaznaczają, że sprzęt wysyłany na orbitę przechodzi wcześniej szereg testów, ale mimo to wstrząsy podczas startu mogą wpływać na jego działanie. Na szczęście w przypadku misji IGNIS nie odnotowano poważniejszych usterek.

Polskie badania i globalna współpraca

Sławosz Uznański-Wiśniewski, jako pierwszy Polak od czasów Mirosława Hermaszewskiego na pokładzie ISS, nie tylko prowadzi badania, ale także reprezentuje kraj w ambitnej międzynarodowej misji. Wraz z nim na pokładzie stacji znajdują się m.in. Peggy Whitson (USA), Shubhanshu Shukla (Indie) oraz Tibor Kapu (Węgry).

Kierownik misji chwali całą załogę za skuteczną współpracę i profesjonalizm. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępów i dotychczasowych wyników. Wszystko wskazuje na to, że druga część misji będzie równie udana jak pierwsza – powiedział Palumberi.

Pociąg Inter City Adriatic Express wyruszył w swój pierwszy kurs | ESKA