Wystąpienie przy pustych ławach
Łukasz Krasoń, wiceminister i działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wystąpił w Sejmie z prezentacją projektu ustawy o asystencji osobistej. Wystąpienie odbyło się 8 maja – dzień po posiedzeniu podkomisji sejmowej, gdzie omówiono dwa projekty dotyczące tej ustawy: prezydencki i rządowy.
Wystąpieniu przysłuchiwało się zaledwie kilku parlamentarzystów. Obraz niemal pustej sali głównej obiegł media społecznościowe, wywołując falę krytyki i komentarzy. Najbardziej poruszający wpis opublikował influencer Wojtek Sawicki („Life on Wheelz”), który porusza się na wózku
„ Dzisiejsze pustki w sejmie odebrały mi całą nadzieję”
- Widok pustej sali sejmowej podczas przemówienia Łukasza Krasonia zostanie ze mną do końca życia. Poczułem się upokorzony. Potraktowany jak śmieć, obywatel ostatniej kategorii – napisał w mediach społecznościowych.
Influencer, który porusza się na wózku, nie krył rozczarowania.
- Dzisiejsze pustki w sejmie odebrały mi całą nadzieję. Potwierdziły, że politycy (wszystkich frakcji) tak naprawdę mają w d**ie osoby z niepełnosprawnościami. Nic ich nie obchodzimy- dodał.
Sawicki podkreślił, że osoby z niepełnosprawnościami często żyją „poniżej minimum egzystencji”, zadłużają się lub zbierają środki na kosztowne terapie, a część z nich do końca życia zmuszona jest żyć w Domach Pomocy Społecznej.
- Nikt nawet nie kiwnie palcem. Chyba, że można sobie z nami cyknąć fotkę. Wiem to najlepiej, bo mam wiele zdjęć z politykami. Jestem wściekły i głęboko zawiedziony – dodał gorzko.
Politycy szukają rozwiązań po kompromitacji w Sejmie
Jak zaznacza RMF 24, po fali krytyki wywołanej pustkami na sali podczas debaty o asystencji osobistej, politycy różnych ugrupowań zaproponowali zmiany w organizacji pracy Sejmu. Marcin Kulasek z Lewicy zasugerował przeniesienie debat do mniejszych sal, by uniknąć wrażenia obojętności.
Marek Sawicki z PSL zaproponował powrót do dawnego rytmu obrad: tydzień w Sejmie, tydzień w terenie, tydzień w komisjach. Adrian Zandberg z partii Razem wezwał do gruntownej modernizacji Sejmu, krytykując jego archaiczny tryb działania. Tymczasem wciąż trwają prace nad dwoma projektami ustawy o asystencji osobistej – prezydenckim, zakładającym szerszy dostęp i umowy o pracę, oraz rządowym, który ogranicza wiek beneficjentów i przewiduje elastyczniejsze formy zatrudnienia.
Protest już we wtorek
Oburzenie środowiska niepełnosprawnych nie ograniczyło się do komentarzy online. Wojtek Sawicki zapowiedział protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów we wtorek po weekendzie: „Już we wtorek wszyscy wykrzyczymy naszą złość na proteście pod KPRM. Bądźcie z nami!”
Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: RMF 24