mObywatel umożliwia potwierdzenie tożsamości
PKW przypomina, że w dniu głosowania – 18 maja – wyborcy będą mogli potwierdzać swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel. Jak podkreślono, „przygotowana i udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji funkcjonalność aplikacji mObywatel umożliwia potwierdzanie autentyczności, ważności, integralności lub pochodzenia okazywanego dokumentu i zweryfikowanie poprawności jej funkcjonowania”.
Zaktualizowana aplikacja zapewnia „zdecydowanie wyższy poziom potwierdzenia autentyczności”. Co istotne, nie wymaga dodatkowego sprzętu ani dostępu do internetu. Według Ministerstwa Cyfryzacji weryfikacja tożsamości wyborcy tą metodą ogranicza potencjalne ryzyko uznania sfałszowanego mDowodu za prawdziwy.
Zaświadczenie tylko jedno i z hologramem
PKW dementuje informacje, jakoby możliwe było uzyskanie przez jednego wyborcę więcej niż jednego zaświadczenia o prawie do głosowania.
- Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, jest skreślany ze spisu wyborców, w którym był ujęty. Nie ma zatem możliwości pobrania przez niego kolejnego zaświadczenia.
Dodatkowo każda obwodowa komisja musi sprawdzić, czy zaświadczenie jest oryginalne i czy zawiera hologram „PRP 2025”. Gminy są zobowiązane do rozliczenia się z otrzymanych hologramów.
Fałszywe dokumenty to przestępstwo
PKW przypomina, że fałszowanie dokumentów wyborczych jest przestępstwem.
- Osoba, która w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, popełnia przestępstwo przeciwko wyborom.
Głos tylko na jednego kandydata
Komisja odnosi się również do nieprawdziwych informacji na temat sposobu głosowania. Głos jest ważny tylko wtedy, gdy wyborca postawi znak „X” (co najmniej dwie przecinające się linie) w kratce z lewej strony nazwiska jednego kandydata.
- Postawienie znaku ‘X’ w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata skutkuje nieważnością tego głosu.
PKW podkreśla, że na zaświadczeniu o prawie do głosowania nie ma informacji, na którego kandydata głosuje wyborca.
Gdzie szukać rzetelnych informacji?
W komunikacie podpisanym przez przewodniczącego PKW, Sylwestra Marciniaka, czytamy:
- Należy mieć na uwadze, że oficjalne i wiarygodne informacje na temat wyborów znajdują się na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej – pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl. Rzetelnych informacji udzielić może również Krajowe Biuro Wyborcze oraz jego delegatury obsługujące okręgowe komisje wyborcze.
PKW apeluje, by wyborcy weryfikowali źródła informacji, zwłaszcza w przypadku treści publikowanych w mediach społecznościowych lub niesprawdzonych serwisach internetowych.
Kiedy odbędą się wybory?
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku, a ewentualna druga tura głosowania zostanie przeprowadzona 1 czerwca. PKW zachęca wszystkich obywateli do aktywnego i świadomego udziału w głosowaniu, opierając swoje decyzje na sprawdzonych informacjach.
Zobacz także: Protest pracowników lubelskiego szpitala. Chodzi o kontrakt z NFZ