Piotr Żyła

Autor: PAP/EPA Piotr Żyła

Piotr Żyła został MISTRZEM ŚWIATA! Rewelacyjne skoki Polaka w Oberstdorfie!

2021-02-27 18:23

Piotr Żyła po dwóch bardzo dalekich skokach wygrał zawody na skoczni normalnej w Oberstdorfie w trakcie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. To pierwszy złoty medal w karierze 34-letniego skoczka.

Żyła w pierwszym skoku pofrunął aż na 105 metrów. Była to najdłuższa odległość w konkursie. W drugiej serii daleko skakali Karl Geiger (102 metry), Anze Lanisek (101 m), i Halvor Egner Granerud (103 m), ale Polak potwierdził świetną dyspozycję skokiem na 102,5 metra. Piąty w konkursie był Dawid Kubacki (102 i 99 m).

Kamil Stoch zajął 22. miejsce, Andrzej Stękała 30., a Klemens Murańka odpadł po pierwszej serii i został sklasyfikowany na 36. pozycji.

Żyła miał łączną notę 268,8. Srebrny medalista Niemiec Karl Geiger - 265,2, a trzeci na podium Słoweniec Anze Lanisek - 261.5. Czwarte miejsce zajął wielki faworyt, lider Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud. Norweg poniżej oczekiwań skoczył w pierwszej serii (99 m) i był dopiero 16. Daleka druga próba pozwoliła ma awansować o kilkanaście miejsc, ale do podium zabrakło mu 1,8 pkt (mniej niż metr).

Żyła to piąty mistrz świata z Polski. Wcześniej złote medale zdobywali Adam Małysz, Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Grono to uzupełnia mistrz olimpijski z Sapporo (1972) Wojciech Fortuna. Do 1980 roku medalista igrzysk otrzymywał jednocześnie medal MŚ.