Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Poprzedzają go akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Od początku swojej działalności fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,75 mld zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń.
Prezes WOŚP Jerzy Owsiak w czasie piątkowej konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że sprzęt kupiony za pieniądze z obecnej zbiórki trafi do ponad 80 laboratoriów szpitalnych.
- Po raz pierwszy będziemy grali dla małych i dużych, sepsa nikogo nie omija – czy są to noworodki, czy pacjent w bardzo podeszłym wieku – po prostu może zaatakować każdego, w związku z tym gramy dla wszystkich – podkreślił.
Owsiak poinformował, że WOŚP będzie zbierać pieniądze na całym świecie, tam, gdzie są Polacy, m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Islandii, USA, Nowej Zelandii, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Singapurze i w Arabii Saudyjskiej.
Za pieniądze zebrane w ramach 31. Finału WOŚP kupione będą m.in.: urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF; analizatory do wykrywania produktów amplifikacji bakterii, grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego; zautomatyzowane systemy posiewów próbek mikrobiologicznych; systemy do automatycznego oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń i komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych.
Owsiak zapewnił, że pieniądze z puszek WOŚP są bardzo rozważnie wydawane, sprzęt kupowany jest na podstawie konkursu ofert, a wydatki fundacji – audytowane.
- Myślę, że fenomen WOŚP zamyka się w wiarygodności. Żeby nie wiem co mówić, żeby nawet nie wiem, jak bardzo byłyby próby dyskredytowania naszego grania, mówienia o nas w różnych okolicznościach, słowach, to na samym końcu te 70 400 urządzeń (kupionych przez WOŚP – przyp. PAP) jest, pracuje z serduszkiem – podkreślił.
Fundacja zwraca uwagę, że w Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane o zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie.
"Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, analizowanych przez NIK, wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana" – podaje WOŚP.
Według WOŚP dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny.
Z informacji przekazanych przez WOŚP wynika, że w zbliżającym się finale weźmie udział ponad 120 tys. wolontariuszy. Datki będą zbierane do 225 tys. puszek. Przygotowano ponad 35,7 mln serduszek w wersji polskiej i ponad 1,55 mln w wersji angielskiej.
Polecany artykuł:
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!