ONZ potępia atak na kościół w Gazie. „Zbyt wiele istnień już utraconych”

2025-07-18 7:45

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stanowczo potępił atak izraelskiej armii na jedyny katolicki kościół w Strefie Gazy. W ostrzelanej świątyni chroniło się kilkaset cywilów, w tym dzieci i osoby z niepełnosprawnościami. – Osoby szukające schronienia muszą być szanowane i chronione – podkreśliła rzeczniczka ONZ.

Rafah Strefa Gazy

i

Autor: EPA/HAITHAM IMAD/ PAP

Atak na miejsce modlitwy i schronienia

W czwartek izraelska armia przeprowadziła atak na kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny w mieście Gaza – jedyną katolicką świątynię w całej Strefie Gazy. Jak poinformował Patriarchat Łaciński Jerozolimy, w wyniku ostrzału zginęły trzy osoby, a co najmniej dziesięć zostało rannych. Zniszczeniu uległ również budynek kościoła, w którym schronienie znalazło około 600 cywilów – w tym dzieci i ponad 50 osób z niepełnosprawnościami.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zdecydowanie potępił atak. – Ataki na miejsca kultu są niedopuszczalne. Osoby szukające schronienia muszą być szanowane i chronione, a nie atakowane. Zbyt wiele istnień ludzkich już zostało utraconych – oświadczyła rzeczniczka Guterresa, Stephanie Tremblay.

Armia izraelska wyraziła ubolewanie, tłumacząc atak jako omyłkowy. Jednocześnie papież Leon XIV wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni oraz rozpoczęcia dialogu w celu zaprowadzenia trwałego pokoju w regionie.

Dramatyczna sytuacja cywilów

ONZ nieustannie alarmuje o pogarszającej się sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. Według Tremblay większość domów została zniszczona lub poważnie uszkodzona, a rodziny zmuszone są do przebywania pod gołym niebem. Od marca Izrael nie wyraził zgody na dostarczenie przez ONZ namiotów ani innych materiałów niezbędnych do budowy tymczasowych schronień.

Z danych Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) wynika, że w okresie od 8 do 15 lipca przesiedlonych zostało ponad 11,5 tys. osób. Od eskalacji konfliktu 18 marca aż 737 tys. mieszkańców Strefy Gazy – czyli około 35 proc. ludności – musiało opuścić swoje domy, często więcej niż raz.

ONZ informuje również, że w ostatnich 24 godzinach izraelskie naloty objęły tereny, na których przebywają przesiedleni Palestyńczycy. Są ofiary śmiertelne i ranni.

Apel o zawieszenie broni i uwolnienie zakładników

ONZ ponownie zaapelowała o natychmiastowe zawieszenie broni i bezwarunkowe uwolnienie zakładników porwanych z Izraela w 2023 roku przez palestyński Hamas. Sytuacja cywilów w Gazie staje się coraz bardziej dramatyczna, a każdy kolejny dzień konfliktu przynosi nowe ofiary.

Oprac. Jakub Mazurkiewicz, źródło: PAP.

Wakacyjny patrol Eska Summer City na olsztyńskiej Starówce FB