OFE, IKE, ZUS - o co chodzi? OFE to Otwarte Fundusze Emerytalne, które aktualnie mają ok. 15,4 mln członków. Każdy ma w nich średnio po ok. 9 tys. zł. Wkrótce OFE przestaną działać w dotychczasowej formie i każdy z nas ma do wyboru dwa warianty. Domyślnie środki z OFE trafią na indywidualne konto emerytalne (IKE). Jeżeli zdecydujemy się na ten wariant, to nie musimy NIC robić: żadnych wniosków, dokumentów, wypłacania środków itp. Możemy też złożyć deklarację o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS. Czas na decyzję mamy do 2 sierpnia.
Likwidacja OFE - co dla nas oznacza?
Jeżeli skorzystamy z opcji domyślnej, czy pozostawimy swoje środki w IKE, to będziemy mieli możliwość ich jednorazowej wypłaty w momencie, gdy osiągniemy wiek emerytalny. Co ważne - te pieniądze nasi bliscy będą mogli dziedziczyć. Przeniesienie pieniędzy do ZUS powiększy nasze indywidualne konto emerytalne w ZUS. Te środki będą nam później wypłacane co miesiąc jako emerytura z ZUS.
OFE IKE ZUS 2021 - jaką decyzję podjąć?
Ostateczna decyzja to indywidualna sprawa każdego z nas. Warto jednak zastanowić się, która opcja jest dla nas korzystniejsza. Dziennikarze “Rzeczpospolitej” przeprowadzili krótką analizę, z której wynika, że dla części osób przeniesienie środków z OFE do ZUS może oznaczać stratę sporej sumy pieniędzy. Na przykładzie hipotetycznej pary dwojga emerytów (kobiety i mężczyzny) wyliczono, że dla kobiety przeniesienie środków z OFE do ZUS generuje zysk w trakcie całego okresu emerytury. Dla mężczyzny ta sama opcja oznacza stratę kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do pozostawienia środków w IKE!
Polecany artykuł:
Jak to policzono? Pod uwagę wzięto m.in. długość życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie tej analizy zarekomendowano paniom, aby w okresie od 1 czerwca 2021 do 2 sierpnia złożyły deklarację o przeniesieniu środków z OFE do ZUS. Panowie nie powinni robić nic, bo po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego będą mogli wypłacić środki z IKE w całości i z zyskiem 19 proc. w porównaniu do ulokowania ich w ZUS.