NOWE obowiązkowe naklejki na samochody. CI kierowcy będą ich potrzebować!

i

Autor: pixabay.com NOWE obowiązkowe naklejki na samochody. CI kierowcy będą ich potrzebować!

NOWE obowiązkowe naklejki na samochody. CI kierowcy będą ich potrzebować!

2022-01-31 12:23

Już niedługo kierowców na polskich drogach dotyczyć będą nowe ograniczenia. Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczącego wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu na teren strefy czystego transportu. Przepisy stworzono jednak tak niefortunnie, że kierujący pojazdami muszą liczyć się z olbrzymi problemami. O co chodzi? O tym piszemy w dalszej części artykułu.

W Rządowym Centrum Legislacji projekt rozporządzenia opublikowano 27 stycznia. W jego treści czytamy m.in. o konkretach, jak taka nalepka miałaby wyglądać. Oto one:

  • Szerokość nalepki wynosi 100 mm. Wysokość nalepki wynosi 50 mm. Tło nalepki ma kolor zielony.
  • Napisy, określające nazwę gminy, dla której została wydana nalepka, umieszcza się na środku w górnej części nalepki. Wysokość liter ≥ 10 mm. Litery mają kolor czarny.
  • Napis ,,STREFA CZYSTEGO TRANSPORTU" umieszcza się w środkowej części nalepki. Wysokość liter ≥ 10 mm.
  • Tło umożliwiające naniesienie numeru rejestracyjnego umieszcza się pod napisem "STREFA CZYSTEGO TRANSPORTU" na środku w dolnej części nalepki. Szerokość pola wynosi ≥ 70 mm. Wysokość pola wynosi≥ 15 mm. Wysokość liter numeru rejestracyjnego ≥ 10 mm. Tło ma kolor biały.
  • Materiał z którego wykonana jest nalepka jest odporny na działanie promieni słonecznych, wody i substancji chemicznych.

Ponadto program zakłada, że cena takiej naklejki nie będzie wyższa niż 5 zł.

Odpowiednie oznakowanie pojazdów ma na celu ułatwienie upoważnionym służbom egzekwowanie przepisów dotyczących stref czystego transportu. Kolejna kwestia to usprawnienie ich funkcjonowania. Po wejściu w życie rozporządzenia jednostki samorządu terytorialnego, które planują wprowadzić strefy czystego transportu, będą mogły rozpocząć drukowanie i dystrybucję odpowiednik naklejek.

Czytaj także: Za ten błąd przy PARKOWANIU zapłacisz MANDAT! Nowe przepisy od lutego!

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bez zarzutu, ale w resorcie najwidoczniej zapomniano o tych kierowcach, którzy bardzo często podróżują. Chociażby przedstawiciele handlowi każdego dnia pokonują setki kilometrów, bardzo często przemierzają nawet kilka województw i w tej sytuacji muszą przejechać przez kilka gmin. W przypadku, kiedy rada jednej z nich dopuści do wjazdu samochody o jednej normie, a sąsiednia wprowadzi nakaz wjazdu pojazdom o innej, kierowca zostanie zmuszony do zakupu dwóch naklejek. Jeśli na taki pomysł wpadną kolejne jednostki z danego regionu, liczba potrzebnych oznaczeń oczywiście wzrośnie. Podobnie w sytuacji, kiedy z przepisu skorzystają największe miasta w kraju, a my będziemy chcieli udać się do nich samochodem.

Według projektu bowiem na środku, w górnej części plakietki, na każdej z nich musi zostać umieszczona nazwa gminy. Ponadto ustawa pozostawia jednostkom samorządu terytorialnego dowolność w określaniu katalogu pojazdów mogących wjechać do strefy.

Rozporządzenie wejdzie w życie w 14 dni od daty jego oficjalnej publikacji. Ta na razie nie jest znana.

Uratowali bobra przed pewną śmiercią! Teraz zwierzę wróciło na wolność