NOWE obowiązkowe naklejki na samochody. CI kierowcy będą ich potrzebować!

i

Autor: pixabay.com NOWE obowiązkowe naklejki na samochody. CI kierowcy będą ich potrzebować!

NOWE obowiązkowe naklejki na samochody. CI kierowcy będą ich potrzebować!

2022-01-31 12:23

Już niedługo kierowców na polskich drogach dotyczyć będą nowe ograniczenia. Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczącego wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu na teren strefy czystego transportu. Przepisy stworzono jednak tak niefortunnie, że kierujący pojazdami muszą liczyć się z olbrzymi problemami. O co chodzi? O tym piszemy w dalszej części artykułu.

W Rządowym Centrum Legislacji projekt rozporządzenia opublikowano 27 stycznia. W jego treści czytamy m.in. o konkretach, jak taka nalepka miałaby wyglądać. Oto one:

  • Szerokość nalepki wynosi 100 mm. Wysokość nalepki wynosi 50 mm. Tło nalepki ma kolor zielony.
  • Napisy, określające nazwę gminy, dla której została wydana nalepka, umieszcza się na środku w górnej części nalepki. Wysokość liter ≥ 10 mm. Litery mają kolor czarny.
  • Napis ,,STREFA CZYSTEGO TRANSPORTU" umieszcza się w środkowej części nalepki. Wysokość liter ≥ 10 mm.
  • Tło umożliwiające naniesienie numeru rejestracyjnego umieszcza się pod napisem "STREFA CZYSTEGO TRANSPORTU" na środku w dolnej części nalepki. Szerokość pola wynosi ≥ 70 mm. Wysokość pola wynosi≥ 15 mm. Wysokość liter numeru rejestracyjnego ≥ 10 mm. Tło ma kolor biały.
  • Materiał z którego wykonana jest nalepka jest odporny na działanie promieni słonecznych, wody i substancji chemicznych.

Ponadto program zakłada, że cena takiej naklejki nie będzie wyższa niż 5 zł.

Odpowiednie oznakowanie pojazdów ma na celu ułatwienie upoważnionym służbom egzekwowanie przepisów dotyczących stref czystego transportu. Kolejna kwestia to usprawnienie ich funkcjonowania. Po wejściu w życie rozporządzenia jednostki samorządu terytorialnego, które planują wprowadzić strefy czystego transportu, będą mogły rozpocząć drukowanie i dystrybucję odpowiednik naklejek.

Czytaj także: Za ten błąd przy PARKOWANIU zapłacisz MANDAT! Nowe przepisy od lutego!

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bez zarzutu, ale w resorcie najwidoczniej zapomniano o tych kierowcach, którzy bardzo często podróżują. Chociażby przedstawiciele handlowi każdego dnia pokonują setki kilometrów, bardzo często przemierzają nawet kilka województw i w tej sytuacji muszą przejechać przez kilka gmin. W przypadku, kiedy rada jednej z nich dopuści do wjazdu samochody o jednej normie, a sąsiednia wprowadzi nakaz wjazdu pojazdom o innej, kierowca zostanie zmuszony do zakupu dwóch naklejek. Jeśli na taki pomysł wpadną kolejne jednostki z danego regionu, liczba potrzebnych oznaczeń oczywiście wzrośnie. Podobnie w sytuacji, kiedy z przepisu skorzystają największe miasta w kraju, a my będziemy chcieli udać się do nich samochodem.

Według projektu bowiem na środku, w górnej części plakietki, na każdej z nich musi zostać umieszczona nazwa gminy. Ponadto ustawa pozostawia jednostkom samorządu terytorialnego dowolność w określaniu katalogu pojazdów mogących wjechać do strefy.

Rozporządzenie wejdzie w życie w 14 dni od daty jego oficjalnej publikacji. Ta na razie nie jest znana.

Uratowali bobra przed pewną śmiercią! Teraz zwierzę wróciło na wolność
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE