Zmarzlina odsłoniła lwiątka z epoki lodowcowej!

i

Autor: Youtube/The Syberian Times, zrzut ekranu/pixabay.com Zmarzlina odsłoniła lwiątka z epoki lodowcowej!

Niesamowite odkrycie! Zmarzlina odsłoniła lwiątka z epoki lodowcowej! Zgadnij, ile mają lat [WIDEO]

2021-08-12 18:52

Wyjątkowe odkrycie naukowców z Rosyjskiej Akademii Nauk i Centrum Paleogenetyki w Szwecji. Syberyjska zmarzlina odsłoniła doskonale zachowane lwiątka jaskiniowe. Pochodzą z epoki lodowcowej! Naukowcy zbadali je ponownie. Jakie są wyniki ich najnowszych badań?

Wyjątkowe odkrycie! Mimo, że lwiątka pochodzą z epoki lodowcowej, zachowały się w doskonałym stanie! Wprawdzie znalezisko pochodzi z 2018 i 2019 roku, ale teraz przeprowadzono dodatkowe badania. Chodzi o ciała dwóch młodych lwów jaskiniowych, które nazwano Borys i Sparta. Oba okazy zachowały się w doskonałym stanie! Co więcej, Sparta jest uważana za jedno z najlepiej zachowanych zwierząt z epoki lodowcowej, które kiedykolwiek odkryto!

Czytaj także: W Europie padł absolutny REKORD ciepła. Ostatni ustanowiono 21 lat temu!

Jak czytamy na stronie dzienniknaukowy.pl, Naukowcy w nowych badaniach wykorzystali wizerunki zwierząt w sztuce jaskiniowej, a także porównali młode lwiątka jaskiniowe (Panthera spelaea) z lwami afrykańskimi (Panthera leo), aby lepiej poznać wygląd lwów jaskiniowych, a te dwa młode okazy z epoki lodowej pozwalają na bezprecedensowe spojrzenie na ten wymarły gatunek. Ustalono także, że w chwili śmierci zwierzęta miały około dwóch miesięcy. Możliwe, że zginęły w lawinach błotnych. Datowanie ujawniło, że Sparta ma 27 962 lata, a Borys 43 448 lat. Wyniki badań opublikowano w piśmie "Quaternary".

Czytaj także: Koniec świata, jaki znamy do 2040 roku?! Ludzkość czekają dwa scenariusze

Lwiątka jaskiniowe: Skąd się wzięły?

Jak wskazują badania, ciała młodych lwów jaskiniowych znajdowały się w zmarzlinie przez dziesiątki tysięcy lat! Zachowały się w idealnym stanie. Skóra, zęby i tkanki miękkie zostały zmumifikowane przez lód, organy lwiątek nie zostały naruszone. Można też zbadać ich futro. Znalazł je Borys Bierieżniew, który szukał kłów mamuta. Jak podkreśla dzienniknaukowy.pl, takie odkrycia ułatwiają zmiany klimatu. W ostatnim czasie na Syberii z wiecznej zmarzliny wyciągnięto m.in. nosorożce włochate, wilki, niedźwiedzie, konie, renifery czy bizony.

Zobacz wideo!

QUIZ. Test z geografii. Stolice największych państw świata. Bułka z masłem?

Pytanie 1 z 15
Stolicą Rosji jest:
SEKRETY Tour de Pologne. Rowerem dookoła Polski | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #29