Nie żyje dziadek Maćka Musiała. Kim był kpt. Marian Markiewicz?

i

Autor: Instagram/Maciej Musiał Nie żyje dziadek Maćka Musiała. Kim był kpt. Marian Markiewicz?

Nie żyje dziadek Maćka Musiała. Kim był kpt. Marian Markiewicz?

2022-10-25 18:23

Poruszający wpis Maćka Musiała. Młody aktor poinformował w mediach społecznościowych o śmierci ukochanego dziadka. Artysta wielokrotnie podkreślał, jak bardzo jest z niego dumny. Kim był kpt. Marian Markiewicz?

Nie żyje dziadek Maćka Musiała. Kpt. Marian Markiewicz ps. „Maryl” był bardzo blisko ze swoim wnuczkiem, co młody aktor wielokrotnie podkreślał. Artysta opublikował w sieci poruszający wpis, w którym żegna ukochanego dziadka.

- Żegnaj dziadku. Dałes mi tak wiele. Uczyłeś, żeby kochać świat ludzi i Boga. Kochałeś Polskę, której tak wiele oddałeś.Wyzwalałeś Wilno, walczyłeś w Bitwie pod Surkontami, po wojnie jako żołnierz niezłomny, wciąż stawiałeś opór za co na wiele wiele lat trafiłeś do więzienia.Nigdy nie czułeś się bohaterem. Ale nim byłeś. Tak bardzo pragnąłeś żeby inni podzielali Twoją miłość do Polski.Obiecuje nieść Cię w sercu zawsze - czytamy.

Maciej Musiał przypomniał także o zasługach ukochanego dziadka, który walczył o wolność Polski.

-  Kpt. Marian Markiewicz ps. „Maryl” ur. 29.03.1924 r. w Kownie. W wieku 4 lat przeprowadził się z rodzicami do Wilna. W 1939 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną w Związku Wolnych Polaków. Od listopada 1941 r. do kwietnia 1943 r. był więziony przez okupacyjne władze niemieckie w Wilnie. Wypuszczony z powodu braku dowodów na działalności konspiracyjną. Następnie ponownie zaprzysiężony w strukturze państwa podziemnego - w Okręgu Nowogródzkim Armii Krajowej. Służył w wywiadzie organizacji pod komendą Bolesława Wasilewskiego ps. „Bustromiak”.

W ramach Akcji „Burza” w lipcu 1944 r. wziął udział w wyzwalaniu Wilna spod niemieckiej okupacji (Operacja „Ostra Brama”).21 sierpnia 1944 r. wziął udział w Bitwie pod Surkontami – uważanej za pierwszą bitwę Powstania Antykomunistycznego stoczoną przeciwko wojskom sowieckim. W czasie Bitwy na rozkaz Kalenkiewicza wyprowadził z obławy grupę żołnierzy tym samym ratując im życie. Pozostał w strukturze konspiracyjnej, nadal brał udział w akcjach podziemia niepodległościowego. Aresztowany 1 września 1947 r. w Stargardzie Szczecińskim. Brutalne śledztwo przeprowadzono w Urzędzie Bezpieczeństwa w Szczecinie. Prokurator żądał kary śmierci, zasądzono 15 lat pozbawienia wolności. Wyszedł na wolność w wyniku amnestii w styczniu 1955 r. Zamieszkał w Głubczycach na Opolszczyźnie. Był pracownikiem służby zdrowia. Organizował głubczycką strukturę NSZZ „Solidarność” - do wprowadzenia Stanu Wojennego i po 1989 r. pełnił funkcję przewodniczącego struktury powiatowej.

Odznaczony Krzyżem Walecznych (1944), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasług, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Armii Krajowej - przypomina Musiał.

Aktor oprócz poruszającego wpisu, pod którym znalazły się tysiące kondolencji, opublikował także zdjęcia z dziadkiem oraz wideo. Post publikujemy poniżej.

Źródło: Nie żyje dziadek Maćka Musiała. Kim był kpt. Marian Markiewicz?