Nie będzie ugli dla rodziców samotnie wychowujących dzieci 2023. Co zamiast tego?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Nie będzie ugli dla rodziców samotnie wychowujących dzieci 2023. Co zamiast tego?

2023-01-13 8:52

Jeszcze w roku 2022 w rocznych rozliczeniach podatku PIT, rodzice samotnie wychowujący dzieci mogli skorzystać z tzw. ulgi dla samotnego rodzica. W roku 2023 rozliczenia z dzieckiem dokonać należy jednak na nowych zasadach, a dawna ulga nie obowiązuje. Obecnie rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów.

W roku 2022 w życie wszedł Polski Ład. Wprowadzono wiele zmian, których pobocznym efektem często było zagubienie i zdezorientowanie podatników. Dotyczyło to między innymi preferencyjnego rozliczania, jako samotni rodzice, gdzie przepisy zmieniały się dwukrotnie, na przestrzeni roku. Jakie są aktualnie obowiązujące przepisy? Kto może skorzystać z ulgi dla samotnie wychowującego rodzica 2022?

Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci, daje możliwość rozliczenia podatku PIT na preferencyjnych zasadach. Przyczynia się to bezpośrednio do obniżenia zobowiązania podatkowego podatnika.Aby jednak takie rozliczenie było możliwe, samotny rodzić spełniać musi szereg warunków.

Ulga dla osób samotnie wychowujących dziecko - kto może z niej skorzystać?

Z preferencyjnego, wspólnego rozliczenia z dzieckiem, może skorzystać wyłącznie jeden samotny rodzic bądź opiekun prawny dziecka.Ponadto rodzic musi być w świetle prawa:

  • panną / kawalerem,
  • wdową / wdowcem,
  • rozwódką / rozwodnikiem,
  • osobą, w stosunku do której orzeczono separację,
  • osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. 

Ponadto dziecko musi być małoletnie, pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie, lub też pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Tajemnicza choroba Krzysztofa Śmiszka. Chodzi o kulach

Preferencja polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Oznacza to iż w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko kwota wolna od podatku wynosząca od 1 stycznia 2022 r. 30 000 zł będzie realizowana dwukrotnie, jak przy wspólnym opodatkowaniu małżonków. Do skorzystania z podwójnej kwoty wolnej zależy od wysokości uzyskanego dochodu.

Comiesięczne obniżanie należnego podatku jest możliwe o ile pamiętaliśmy o oświadczeniu o opodatkowaniu jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Należy złożyć je u pracodawcy, a to pozwala na uwzględnienie w każdym miesiącu kwoty wolnej od podatku. Od 2023 roku będzie można składać je na nowym druku PIT-2 (9), które przygotowało Ministerstwo Finansów.

QUIZ. Matematyka bez kalkulatora. Dzieci znają odpowiedzi, a Ty?

Pytanie 1 z 10
Pole kwadratu o boku długości 5 wynosi: