Wojciech Korkuć

i

Autor: Wojciech Korkuć

sztuka

Na Biennale w Lublinie nie pokażą kontrowersyjnej czaszki. „Szerzy mowę nienawiści”

2023-05-26 14:47

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lublinie znalazło się na ustach całego środowiska artystycznego w Polsce. Ale sławę zyskało niechlubną – wszystko przez kontrowersje wokół zakwalifikowaną do konkursu pracę związanego z prawicowymi pismami Wojciecha Korkucia.

Rzucając na plakat tylko pobieżne spojrzenie, nie tak łatwo dostrzec to, co oburzyło środowisko artystyczne w Polsce – widać tylko białą czaszkę na czarnym tle. Dopiero z bliższej odległości można dopatrzyć się szczegółów: negatywu czarno-białego zdjęcia, na którym Tusk spotyka się z Putinem. Całości dopełnia tytuł „10.04.2010”, w oczywisty sposób nawiązujący do katastrofy smoleńskiej.

Jako pierwszy na kontrowersyjną pracę zwrócił uwagę Szymon Szymkiewicz, grafik z Poznania. Stwierdził, że nie może „zgodzić na to, żeby moja praca wisiała obok tego haniebnego dzieła”. I wycofał swoją pracę. A za nim zaczęli wycofywać się kolejni.

Międzynarodowe Biennale Plakatu od 10 lat organizuje Wydział Artystyczny UMCS. Mimo medialnej wrzawy przez kilka dni nie zabierał głosu. Do sprawy odniesiono się w czwartkowe popołudnie specjalnym oświadczeniem.

Pragniemy zapoznać Państwa z procedurami kwalifikacyjnymi w poszczególnych etapach konkursu. W preselekcji jury, składające się z artystów z Polski, Chorwacji, Chin, Japonii, Hiszpanii, Tajwanu, Ukrainy i USA, przyznało punkty nadesłanym pracom przy pomocy aplikacji internetowej. Do następnego etapu zostały dopuszczone prace o najwyższej średniej liczbie uzyskanych punktów. Miejsce na merytoryczną dyskusję pojawia się podczas drugiego posiedzenia jury, które miało się odbyć 26.05.2023. W odpowiedzi na zarzuty części uczestników Biennale zorganizowaliśmy spotkanie w trybie nadzwyczajnym, podczas którego jury ustaliło, że plakaty mogące godzić w czyjekolwiek uczucia, szerzyć mowę nienawiści lub bezpodstawne pomówienia (w tym plakat Wojciecha Korkucia „10.04.2010”) nie zostaną pokazane na wystawie. Jury nagród odbędzie zgodnie z planem, 26.05.2023.

Wojciech Korkuć – kim jest

Wojciech Korkuć urodził się w 1967 r. w Mińsku Mazowieckim. Skończył ASP w Warszawie, a dyplom zrobił w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego w 1993 r. Jego prace miały być docenione m.in. w European Design Annual, magazynie Print, amerykańskim konkursie Creativity. Ale jego talent został też zauważony w Polsce –Korkuć stale współpracuje z prawicą, robiąc okładki dla prawicowych mediów (teraz te media zarzucają lubelskiemu Biennale cenzurę) i zaproszenia na prawicowe imprezy. Na jego plakatach można przeczytać m.in.: "III RP śmierdzi od łba", "Feministko, użyj mózgu przed stosunkiem. Nie pieprz bez sensu!", "Jesteś wredna, brzydka i leniwa – zostań feministką", "Jesteś homo? OK. Ale nie spedalaj nieletnich".

Zobacz zdjęcia: Tak było na wernisażu kontrowersyjnej wystawy „Psy też ludzie” 

Tajemnicze zaginięcie małżeństwa z Warszawy
Źródło: Na Biennale w Lublinie nie pokażą kontrowersyjnej czaszki. „Szerzy mowę nienawiści”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE