- Misja IGNIS zakończona – rozpoczął się etap analizy danych z eksperymentów.
- Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadził 13 eksperymentów w warunkach mikrograwitacji.
- Część wyników naukowcy otrzymali już w trakcie misji, inne będą analizowane po dodatkowych testach.
- Najszybsze publikacje naukowe pojawią się jeszcze w 2025 roku.
- Eksperymenty dotyczyły m.in. psychiki, mięśni, materiałów nowej generacji i stabilności leków w kosmosie.
- Pełne badania nad lekami będą możliwe dopiero za kilka lat, po powrocie próbek z ISS.
Eksperymenty z orbity teraz pod lupą naukowców
Po powrocie załogi misji Ax-4 na Ziemię, w tym polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, rozpoczęła się najbardziej oczekiwana przez naukowców faza projektu IGNIS. W ciągu 20 dni – 18 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS i 2 w podróży – astronauta zrealizował 13 eksperymentów opracowanych przez polskich badaczy i firmy.
– Teraz nadchodzi ekscytująca dla naukowców część – analiza wyników i pisanie publikacji – mówi dr inż. Dagmara Stasiowska z zespołu projektu MXene in LEO, badającego nowoczesne nanomateriały. Prace nad zebranym materiałem już trwają, bo dane przesyłane były cyklicznie w trakcie misji.
Zespoły badawcze czekają też na możliwość przeprowadzenia testów z udziałem astronauty. Tak jest m.in. w przypadku eksperymentu AstroMentalHealth, który bada wpływ izolacji kosmicznej na psychikę człowieka. Analizowane będą wideodzienniki, zdjęcia, kwestionariusze oraz – po zgodzie Europejskiej Agencji Kosmicznej – wywiady z astronautami.
Wyniki jeszcze w tym roku i w... 2028
Zespół AstroPerformance (Mollis Textus) pod kierunkiem dr. Norberta Kapińskiego analizuje z kolei wpływ warunków kosmicznych na układ mięśniowo-szkieletowy astronauty. Dane zebrane przed i po misji zostaną porównane z grupą referencyjną, a analizę wspomoże sztuczna inteligencja wyszkolona na danych tysięcy sportowców. Pierwszych wniosków można się spodziewać już jesienią.
Więcej cierpliwości wymagać będzie eksperyment Stability of Drugs, dotyczący przechowywania leków w warunkach kosmicznych. Umieszczone na ISS próbki wrócą na Ziemię dopiero po roku, dwóch i trzech latach – dopiero wtedy rozpoczną się właściwe badania.
– Przygotowanie materiału do analiz to czasochłonny proces – przyznaje dr Mateusz Paliga z eksperymentu AstroMentalHealth. – Tworzymy bazy danych, transkrybujemy wywiady i przygotowujemy analizę ekspresji emocjonalnej. Dopiero wtedy będzie można opublikować wyniki – wyjaśnia.
Eksperci z Polskiej Agencji Kosmicznej są zgodni: misja IGNIS została wykonana w 100 procentach – zarówno pod względem naukowym, jak i edukacyjnym.