Matura 2025. CKE zgłasza pierwsze wnioski do prokuratury. Co grozi za publikację arkuszy?

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER

wiadomości

Matura 2025. CKE zgłasza pierwsze wnioski do prokuratury. Co grozi za publikację arkuszy?

2025-05-13 12:51

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podjęła zdecydowane kroki w związku z nielegalnym publikowaniem zdjęć arkuszy maturalnych w Internecie. Dyrektor CKE, Robert Zakrzewski, poinformował o złożeniu pierwszych wniosków do prokuratury. Jakie konsekwencje grożą maturzystom za takie działania?

CKE reaguje na wycieki arkuszy maturalnych

Centralna Komisja Egzaminacyjna nie toleruje nielegalnego publikowania zdjęć arkuszy maturalnych w Internecie. W związku z tym podjęto stanowcze kroki prawne. Dyrektor CKE, Robert Zakrzewski, poinformował Polską Agencję Prasową (PAP) o złożeniu pierwszych wniosków do prokuratury.

Dzisiaj złożyłem pierwsze wnioski w prokuraturze i sukcesywnie będę składał kolejne –

 – przekazał Zakrzewski.

Jakie egzaminy obejmują wnioski do prokuratury?

Wnioski złożone przez dyrektora CKE dotyczą publikacji zdjęć z kilku egzaminów maturalnych. Jak poinformował Robert Zakrzewski, chodzi o:

  • Egzamin maturalny z języka polskiego
  • Egzamin maturalny z matematyki
  • Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym
  • Egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym

Konsekwencje wniesienia telefonu na salę egzaminacyjną

CKE co roku przypomina o surowych konsekwencjach wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych na salę egzaminacyjną.

Wniesienie na salę egzaminacyjną jakiegokolwiek urządzenia telekomunikacyjnego lub korzystanie z takiego urządzenia na sali egzaminacyjnej skutkuje unieważnieniem egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Unieważnienie egzaminu z przedmiotu obowiązkowego lub jedynego przedmiotu dodatkowego oznacza niezdanie matury i brak możliwości przystąpienia do sesji poprawkowej.

Stanowisko CKE w sprawie publikacji arkuszy

Podczas tegorocznych egzaminów maturalnych na platformie X (dawniej Twitter) publikowano zdjęcia arkuszy. Robert Zakrzewski zapewnił, że CKE analizuje każdą taką sprawę.

W komunikatach z 5 i 6 maja CKE oświadczyła, że żadne informacje dotyczące zadań egzaminacyjnych nie zostały ujawnione przed godziną rozpoczęcia egzaminu, czyli przed godziną 9:00. Dodano, że pierwsze zdjęcia arkuszy pojawiły się w mediach społecznościowych już po rozpoczęciu egzaminów.

CKE wyjaśniła również, że:

Maturzysta może przekazać informację o treści zadań egzaminacyjnych po wyjściu z sali egzaminacyjnej po zakończeniu egzaminu, jednak wykonywanie zdjęć arkusza podczas egzaminu na sali stanowi złamanie przepisów prawa określonych w ustawie o systemie oświaty.

Ile egzaminów unieważniono w ubiegłym roku?

W ubiegłym roku CKE unieważniła 202 egzaminy maturalne. Aż 53 z nich dotyczyły wniesienia telefonu na egzamin lub korzystania z niego w trakcie trwania egzaminu. Osoba, której egzamin został unieważniony, może przystąpić do niego dopiero za rok.

2025_05_05_Matura Short