Matura 2023

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Matura 2023 będzie trudniejsza od poprzednich! Nauczyciele dostaną większe pieniądze za sprawdzanie arkuszy

2023-01-18 18:48

Matura 2023 zbliża się wielkimi krokami! Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło pewne zmiany, które szczególnie korzystne są dla nauczycieli odpowiedzialnych za sprawdzanie arkuszy maturalnych. O sprawie napisał między innymi "Dziennik Gazeta Prawna". osoby zatrudnione do sprawdzania tekstów otrzymają za swoją pracę większe stawki. Dlaczego? Powód jest dobrze znany. Matura 2023 będzie o wiele trudniejsza od tych z poprzednich lat.

Projekt rozporządzenia, który zakłada wyższe stawki dla egzaminatorów opublikował resort edukacji.

– Podniesienie stawek przez Ministerstwo Edukacji i Nauki było oczekiwane przez nauczycieli, ponieważ nakład pracy potrzebny do sprawdzania nowej matury jest o wiele większy niż dotychczas. Nowe stawki mogą okazać się jednak być wciąż za niskie – powiedziała dla "DGP" Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Do tej pory egzaminator z języka polskiego na poziomie podstawowym otrzymywał za sprawdzenie i ocenienie jednej pracy 0,923 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego. Za jeden arkusz sprawdzony w ubiegłym roku otrzymywał 38,99 zł brutto. Po zamianach wskaźnik wzrośnie do 1,15% czyli do 48,58 zł. Więcej otrzymają także nauczyciele języków obcych, bo ich wynagrodzenie wzrośnie z 16,30 zł do 21,12 zł.

Matura 2023 trudniejsza od poprzednich!

Matura 2023 trudniejsza od poprzednich? Musimy zmartwić maturzystów! To niestety prawda. Zmiany w maturze dotyczą przede wszystkim języka polskiego. Arkusz z języka polskiego zamiast 10 zadań otwartych i wypracowania na 250 wyrazów będzie miał 15 zadań otwartych. Ponadto długość wypracowania zostanie zwiększona do minimum 400 wyrazów.

Policyjny pościg za motocyklistą. 43-latek w nosie miał sądowe zakazy!

QUIZ. Umiesz pisać po polsku? Te wyrazy przyprawiają o ból głowy

Pytanie 1 z 10
Jak poprawnie powinien zostać zapisany wyraz: g[]eg[][]łka?