Kiepskie wyniki na testach? Znamy powód!

i

Autor: Canva Kiepskie wyniki na testach? Znamy powód!

Masz coraz gorsze wyniki na testach? Wiemy dlaczego!

2021-10-08 14:58

Okazuje się, że na wyniki w testach i egzaminach nie ma wpływu tylko nasze przygotowanie i stres. Naukowcy odkryli, że jest jeszcze jeden czynnik, który powoduje, że nasze wyniki w nauce są coraz gorsze. Co powoduje, że jesteśmy „głupsi”, przeczytacie poniżej.

Super Raport 08.10 (Goście: Andrzej Halicki - eurodeputowany, PO oraz Michał Wawrykiewicz - adwokat) Sedno Sprawy: Marcin Horała

Dlaczego mamy coraz gorsze wyniki na egzaminach?

Winić możemy oczywiście samych siebie - o ile nie przygotujemy się odpowiednio, bo nauka to podstawa. Ale jest jeszcze jeden czynnik, który mocno wpływa na to, że wyniki w nauce mamy to coraz gorsze i nie chodzi tu o stres. Badacze z Rio de Janeiro i São Paulo wykorzystali dane o poziomie zanieczyszczenia powietrza i zestawili je z wynikami egzaminów na studia w tych miastach. Dane pochodziły z lat 2015–2017. Ze zrobionego porównania wynika, że wzrost zanieczyszczenia pyłami PM10, czyli o średnicy 10 mikrometrów lub mniejszych sprawia, że przyszli studenci osiągają gorsze wyniki. Każde 10 mikrogramów pyłu na metr sześcienny powietrza przekładało się na wynik egzaminu o 6 punktów niższy! Badacze jednoznacznie stwierdzili, że przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza niekorzystnie wpływa na zdolności umysłowe studentów. Co ciekawe, smog pogarsza wyniki uczniów płci męskiej, żeńskiej zaś nieco mniej. Niestety sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o zanieczyszczenia pyłami PM10 wygląda bardzo źle – średni poziom tego rodzaju zanieczyszczeń w Polsce to 27 μg/metr sześcienny. W wielu polskich miastach średnia ilość pyłów PM2,5 przekracza 30-40 μg/metr sześcienny. Pod koniec września Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe, ostrzejsze zalecenia dotyczące jakości powietrza. Rekomendowany poziom pyłów PM2,5 to 5 mikrogramów w metrze sześciennym powietrza. Polskie normy od początku 2020 roku przewidują limit 20 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Jeśli to się nie zmieni, to już wkrótce każda osoba, którą czeka jakikolwiek egzamin lub test będzie miała z jego zdaniem poważny problem… ze względu na jakość powietrza, jakim oddycha.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!